https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po trzech latach mamy się w końcu doczekać tablic „smogowych”

Piotr Ogórek
Amadeusz Calik
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ma ogłosić przetarg na tablice informujące o smogu. To projekt z pierwszej edycji budżetu obywatelskiego

To najdłużej realizowane zadanie z budżetu obywatelskiego. Autorami pomysłu na tablicę (początkowo planowano jedną dużą), które informowałyby mieszkańców o aktualnym stanie powietrza, byli ludzie walczący o czyste powietrze w Krakowie, m.in. Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Projekt był jednym ze zwycięskich w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w 2014 roku. Mamy rok 2017, a tablic wciąż nie ma. Jest jednak w końcu światełko w tunelu.

Udało się wybrać lokalizacje dla trzech tablic. Mają one stanąć na ulicy Starowiślnej przy skrzyżowaniu z ulicą Dietla, na rondzie Mogilskim przy przystanku tramwajowym oraz w rejonie dawnego hotelu Cracovia przy przystanku autobusowym.

- Udało nam się znaleźć lokalizacje, które satysfakcjonują zarówno jednostki wydające zgody w tej materii, jak i pomysłodawców. Poprawiamy dokumentację i z końcem stycznia chcemy ogłosić przetarg w trybie zaprojektuj i zbuduj - zaznacza Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Projektowanie ma zająć około pół roku, więc tablice zaczęłyby działać jesienią, na początku kolejnego sezonu grzewczego. Czyli trzy lata po tym, jak projekt został wybrany przez mieszkańców. Multimedialne tablice mają kosztować ok. 300 tys. zł.

Całość trwała tak długo, bo do zadania zabrała się niewłaściwa jednostka miejska. Najpierw projekt trafił do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta. Potem okazało się, że takie zadanie powinien realizować jednak ZIKiT. Wtedy ustalono też, że zamiast jednej dużej, pojawią się trzy mniejsze tablice. Wskazano dla nich lokalizację na Plantach, placu Szczepańskim i przy Wawelu. Przeszkodą jednak stało się zabytkowe otoczenie.

Na tablicach wyświetlać się będą dane o poziomach zanieczyszczenia powietrza (m.in. PM10, PM2.5, benzo[a]piren, NO2, ozon). Jakość powietrza ma być też obrazowana „buźkami” - od zielonej (wszystko w porządku) do coraz ciemniejszej.

Smog w  Krakowie

Smog w Krakowie. Tym dzisiaj oddycha miasto

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
byk
to jak ma nie śmierdzieć ???? kiedy w końcu zakaz sprowadzania tego syfu ze śląska ?????
f
filemon
oko to prostuje wygięte szyny tramwajowe, zatyka dziury w jezdniach, odblokowuje korki informacje takie można zyskać czytając tylko kilka informacji w GK jak to zuchowie dzielnie działają w mieście.
G
Gość
To nie wystarczy wyświetlić tej - wielce przydatnej i na pewno zmniejszającej smog - informacji na bezużytecznych tablicach nad drogami wyświetlającymi napis "informacje drogowe - www.zikit.pl"?
k
krk
To niepojęte od ilu lat jesteśmy zasmradzani ze śląska, Jak nie nawiewanym smrodem znad konglomeracji śląskiej to przez ich produkty.
Przecież można pozwolić sprowadzać "niebieski węgiel" albo gazyfikowany ale nie kasa, kasa i jeszcze raz kasa dla górników po trupach, a że mieszkańcy Krakowa chorują i umierają to "Pan PIKUŚ" !

Ratunkiem dla nas jest zakaz handlu śląskim węglem
1. zakaz obrotu na terenie Małopolski truciznami ze śląska. Wojewoda lub Marszałek powinni w trybie administracyjnym natychmiastowo zakazać tego g..na. Dopalacze można zakazać które niszczą zdrowie to i na tej samej zasadzie można zakazać obrotu "produktami ze śląska" Kontrole składowisk, tirów i wagonów kolejowych i odsyłanie do producenta towarów zagrażających życiu mieszkańców Małopolski

2. refundacja komunikacji przez kopalnie produkujące ten syf. nie widzę powodu dla czego miasto ze swojego budżetu ma dopłacać do górnikow
j
jar
Czy te tablice zmniejszą smog? Kolejny poroniony pomysł. Zaprzestańcie zabudowywać każdy wolny skrawek ziemi.
g
gr - on
Forsowanie kolejnych tablic, mierników czy stacji pomiarowych to wyraz bezradności rządzących wobec problemu. W którym cywilizowanym europejskim mieście wydaje się pieniądze na takie pomysły?
Zadziwia zaś milczenie PT prokuratorów. Od lat gwałcony - także na nich - art 74 Konstytucji RP nie wywołuje żadnych działań. A podobno pilnują przestrzegania prawa......

Wybrane dla Ciebie

Poważny wypadek w Czerwiennem. Ciężarówka zderzyła się z autem osobowym.

Poważny wypadek w Czerwiennem. Ciężarówka zderzyła się z autem osobowym.

Niecodzienny gość pojawił się na ulicach Gminy Sułkowice.  Może być niebezpieczny

Niecodzienny gość pojawił się na ulicach Gminy Sułkowice. Może być niebezpieczny

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska