1 z 13
Przewijaj galerię w dół
Ks. Antoni Koterla...
fot. Fot. Stanisław Śmierciak

Ks. Antoni Koterla
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w dzielnicy Zawada, ustanowiona w 1951 r.
Ks. Antoni Koterla urodził się 22 stycznia 1950 r. Skończył LO w Starym Sączu. Święcenia kapłańskie otrzymał 1 czerwca 1975 r z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Jako wikariusz posługę kapłańską pełnił w Kamionce Wielkiej. Studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim poprzedziły objęcie funkcji prorektora w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W 1998 r. biskup tarnowski powierzył mu probostwo parafii Matki Bożej Bolesnej w Nowym Sączu. Ma w pieczy miejsce szczególne, ponieważ na polach przy tym kościele w sierpniu 1963 r. kardynał Stefan Wyszyński koronował cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia z nowosądeckiego kościoła jezuitów. Ks. Koterla oddaje swej parafii wszystkie siły. Zmodernizował świątynię, troszczy się o chór parafialny, organizuje wiele koncertów. Zadbał również o spiżowe wrota papieskie z wizerunkami błogosławionego Jana Pawła II. Od lat jest gospodarzem największego w kraju Festynu ze św. Ojcem Pio. Podejmuje kilkanaście tysięcy czcicieli z całej Polski. Z trzema kapłanami niesie posługę około 5300 wiernym. Odpust parafialny jest 15 września.
Fascynuje go życie swego patrona św. Antoniego.
Uwielbia wyprawy w góry, ale nie te najwyższe. Porusza się volkswagenem golfem. Tym samym, którym przyjechał, aby objąć probostwo.
Kontakt z parafią: 18 443 96 79. [email protected]. pl
(sś)

2 z 13
Ks. Jan Siedlarz...
fot. fot. Stanisław Śmierciak

Ks. Jan Siedlarz
Parafia pw. św. Kazimierza. Założona w 1977 r. Jej świątynia pełniła w okresie międzywojennym rolę kościoła garnizonowego, później kaplicy szkolnej.
Ks. Jan Siedlarz urodził się 2 lutego 1957 roku. Egzamin dojrzałości zdał w 1976 r. w I LO w Nowym Sączu. Święcenia kapłańskie odebrał 23 maja 1982 r. z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Jako wikary sprawował duszpasterską posługę w Sędziszowie, Mielcu i sądeckiej parafii św. Kazimierza. Odbył studia doktoranckie w Niemczech i siedem lat pracował w Kurii Biskupiej w Tarnowie. Proboszczem jest od 2002 r. Razem z nim i byłym proboszczem Stanisławem Czachorem w parafii liczącej ok. 6,5 tys. wiernych posługę sprawuje dziewięciu księży. Do dzieła parafialnego proboszcz Siedlarz zalicza przede wszystkim kultywowanie tradycji patriotycznych, szczególnie uroczyste obchody świąt narodowych. Odpusty w parafii są 4 marca i 27 czerwca, co wiąże się z kultem patrona i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ulubionym świętym proboszcza jest Jan Chrzciciel. Często również modli się do bł. Jana Pawła II. Jego słowa obrał za motto życiowe: "Pan nie opuszcza swoich". Lubi muzykę i, gdy ma czas, siada za pulpitem organów w swoim kościele. Jeździ 10-letnim volkswagenem. Kontakt z parafią: 18 443 75 52, [email protected]
(wch)

3 z 13
Ks Dariusz Chwastek...
fot. fot. Stanisław Śmierciak

Ks Dariusz Chwastek
Parafia Ewangelicko-Augsburska pw. Przemieniena Pańskiego, utworzona w 1802 r.
Ks. Dariusz Chwastek urodził się 18 kwietnia 1979 r. w Cieszynie. Ukończył LO w swym rodzinnym mieście. Święcenia kapłańskie przyjął 13 marca 2005 r. z rąk biskupa Janusza Jaguckiego. Pierwszą posługę duszpasterską pełnił w Skoczowie, później pracował z wiernymi w parafii w Grudziądzu. Proboszczem - administratorem w sądeckiej parafii został mianowany 1 września 2009 r. Służy tutaj wsparciem duszpasterskim i przewodnictwem duchowym zaledwie 40-osobowej społeczności luterańskiej. Musi dbać o zabytkową świątynię z 1648 r. i równie zabytkowe lokale parafialne przy ul. Pijarskiej. Na swym obszarze działania ma też inny bardzo zabytkowy obiekt sakralny. To drewniany zbór ze Stadeł. Był on przez lata kościołem obrządku rzymskiego we wsi Świniarsko, zaś teraz znajduje się w pięknie zrekonstruowanej osadzie kolonistów niemieckich przy Miasteczku Galicyjskim.
Największym wyzwaniem dla ks. Dariusza Chwastka jest pilny remont świątyni. Sądecka społeczność luterańska aż tak wielkiego wydatku nie jest w stanie udźwignąć.
Ks. Dariusz Chwastek pasjonuje się muzyką. Gra na organach, organizuje koncerty ekumeniczne. Uprawia sport. Ma żonę i trójkę dzieci. Rodzinę i instrumenty wozi seatem alhambrą z 1997 r.
Kontakt z parafią: 608 453 853.
(sś)

4 z 13
Ks. Jan Piotrowski...
fot. fot. Stanisław Śmierciak

Ks. Jan Piotrowski
Parafia pw. świętej Małgorzaty ma początki w XII wieku. Świątynia jest bazyliką kolegiacką i siedzibą dekanatu Nowy Sącz - Centrum. Jest też sanktuarium Przemienia Pańskiego.
Ks. Jan Piotrowski urodził się 5 stycznia 1953 r. Skończył LO im. Janka Krasickiego w Radłowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1980 r. z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Jest prałatem, prepozytem Kapituły Kolegiackiej. Nosi też godność Kapelana Jego Świątobliwości. Zanim w październiku 2009 r. został proboszczem w Nowym Sączu, pełnił posługę w różnych stronach świata. Zaczynał w Przecławiu i Mielcu, później był w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Jako misjonarz pracował najpierw w Kongo (kierował m.in. parafią w Kimongo). Stamtąd wyjechał na probostwo w Peru. Wrócił w 1997 r. Został dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych, członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Konsultorem Komisji Episko-patu Polski ds. Misji. W sądeckiej bazylice ma do pomocy 11 kapłanów. Co roku w sierpniu organizuje m.in. 8-dniowe odpusty ku czci Przemienienia Pańskiego.
Lubi Boże Narodzenie, wtedy odczuwa szczególnie, że Bóg wchodzi w jego życie, a wiara pozwala przylgnąć do prawdy. Stąd wywiódł motto "Bóg jest miłością, dlatego wszystko jest możliwe". Ks. Piotrowski pasjonuje się antropologią kulturową. Lubi jeździć rowerem, ma toyotę auris, rocznik 2009.
Kontakt z parafią: 18 443 56 98, 443 61 98, www.bazylika.org.pl
(sś)

Pozostało jeszcze 8 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Pół wieku temu otwarto Sądecki Park Etnograficzny, największy skansen w Małopolsce

Pół wieku temu otwarto Sądecki Park Etnograficzny, największy skansen w Małopolsce

W Parku Tetmajera wiosna się rozkręca. A w czerwcu planowana jest tu Sobótka

W Parku Tetmajera wiosna się rozkręca. A w czerwcu planowana jest tu Sobótka

Świetny występ Lahtiego, ale inni zawiedli. Żużlowcy Unii nadal bez wygranej

Świetny występ Lahtiego, ale inni zawiedli. Żużlowcy Unii nadal bez wygranej

Zobacz również

Oceniamy piłkarzy Cracovii za mecz z Lechią Gdańsk - wstyd!

Oceniamy piłkarzy Cracovii za mecz z Lechią Gdańsk - wstyd!

W Parku Tetmajera wiosna się rozkręca. A w czerwcu planowana jest tu Sobótka

W Parku Tetmajera wiosna się rozkręca. A w czerwcu planowana jest tu Sobótka