
Ks. Stanisław Michalik
Parafia pw. Świętej Heleny, utworzona w 1978 r. Siedziba Dekanatu Nowy Sącz - Zachód.
Ks. Stanisław Michalik urodził się 6 marca 1959 r. w Cieniawie. Maturę zdał w II LO im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 1984 r. z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Swą dewizę posługi kapłańskiej zawarł w słowach "Służyć Bogu poprzez bliźnich". Wikarym był w parafiach: Krynica - Dolna, Mielec Osiedle, Tarnów Mościska i Grybów. Swoje pierwsze probostwo otrzymał w 2000 r. w Tylmanowej W tej góralskiej wiosce sąsiadującej z Sądecczyzną pracował dwa lata. Wiele się tam nauczył. Probostwo w parafii św. Heleny w Nowym Sączu objął 21 sierpnia 2007 r. Odpowiada za dwie świątynie. W posłudze dla ponad 6800 parafian ma do pomocy 5 kapłanów. Mówi, że sen z powiek spędza mu brak nowego mostu przez Dunajec, co niemal odcina dzielnicę Helena od reszty miasta. Przy parafii działa m.in. Faustinum, Caritas i Katolicka Szkoła Podstawowa. Odpust jest w niedzielę po 18 sierpnia, czyli w dniu św. Heleny.
Ulubionymi świętymi ks. Michalika są biskup Stanisław ze Szczepanowa i Jan Maria Vianney, francuski proboszcz z okresu rewolucji (patron proboszczów). Uwielbia chodzić po górach, zwłaszcza w Tatrach. Jeździ samochodem kia rocznik 2011.
Kontakt z parafią: 18 443 04 21, www.helena-ns.xaa.pl
(sś)

Ks. Stanisław Świderski
Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w dzielnicy Zabełcze, ustanowiona w marcu 1981 r.
Ks. Stanisław Świderski urodził się 8 maja 1943 r. Ukończył LO w Bieczu w 1961 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 czerwca 1968 r., z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Jako wikary pełnił posługę duszpasterską w Jazowsku, Chorzelowie, Mielcu i Witkowicach. Ze słowem Bożym odwiedzał Amerykę Południową. 1 lipca 1981 r. biskup tarnowski powierzył mu nowe probostwo w sądeckim Zabełczu. To było wyzwanie do tworzenia od podstaw nowej wspólnoty wiernych i konsolidowania sił w celu zbudowania świątyni. Obydwa cele zakończyły się sukcesem. Udała się również ambitna koncepcja pomocy dla parafii w krajach byłego Związku Radzieckiego, kierowana zwłaszcza do młodzieży z rodzin, które posiadają polskie korzenie. W parafii grupującej około 1100 wiernych ks. Stanisław Świderski posługę wypełnia sam. Pomaga w działalności Caritas i wspiera Scholę.
Odpust jest 26 sierpnia i ostatnią niedzielę maja.
Proboszcz często szuka sił w słowach Magnificatu. Są one jego dewizą życiową, jak i posługi kapłańskiej. Za wzór ma św. biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Angażuje się w badanie historii Zabełcza.
Ma 7-letniego peugeota 206.
Kontakt z parafią: 18 441 35 09,
[email protected]
(sś)

Ojciec Andrzej Baran SJ
Parafia pw. Ducha Świętego przy ul. Piotra Skargi 10, ustanowiona w grudniu 1950 r. Jest sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia znajdującym się w pieczy jezuitów.
Ojciec Andrzej Baran SJ urodził się 1958 r. w Nowym Sączu. Chciał być jezuitą, ale nie ojcem - kapłanem, lecz bratem, czyli członkiem społeczności konsekrowanej bez święceń kapłańskich. Jak mówi, Bóg inaczej pokierował jego drogą. Po formacji, która u jezuitów trwa nawet kilkanaście lat, ale w jego przypadku zaledwie kilka, złożył śluby zakonne i odebrał święcenia kapłańskie 31 lipca 1984 r. Posługę pełnił w wielu miejscach. W 2007 r usłyszał z ust prowincjała zakonu, że w rodzinnym Nowym Sączu, gdzie chciał być bratem, zostanie proboszczem i superiorem, czyli przełożonym wspólnoty zakonnej. Tutaj troszczy się o miejsce wyjątkowe, gdyż kościół jest sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, której cudowny obraz koronował kardynał Stefan Wyszyński w 1963 r. Z 10 zakonnikami i jednym bratem pełni posługę dla 2700 parafian. Sprawuje też pieczę nad Jezuickim Liceum i Gimnazjum oraz bursą.
Odpust ku czi Matki Bożej Pocieszenia trwa cztery dni na przełomie sierpnia i września
O. Andrzej Baran rowerem jeździ dla relaksu i wygody, samochodu nie posiada.
Kontakt z parafią
18 44 37 198, jezuici.pl/nowysacz/
[email protected]
(sś)

Ojciec Stanisław Jopek
Parafia kolejowa pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, utworzona w 1937 r. Jest w pieczy jezuitów.
Ojciec Stanisław Jopek urodził się 29 sierpnia 1962 r. Ukończył LO w Suchej Beskidzkiej i wybrał studia świeckie. W Krakowie został magistrem geodezji. Powołanie kapłańskie i zakonne ujawniło się później. W Krakowie złożył zakonne śluby i tam 29 czerwca 1996 r. z rąk ks. kardynała Franciszka Macharskiego otrzymał święcenia. Pełnił swoją duszpasterską posługę w krakowskim Ignacjanum i Kapelanii Klinik Krakowskich. Pod Wawelem był duszpasterzem akademickim, a także prefektem kleryków w seminarium duchownym. Posługę kapłańską sprawował też w Gliwicach. Probostwo parafii kolejowej w Nowym Sączu objął w sierpniu 2011 r. Wraz z12 kapłanami służy społeczności parafialnej liczącej około 10,5 tys. wiernych. W parafii działa aż 18 wspólnot i duszpasterstw. Najbardziej znane to Duszpasterstwo Akademickie "Strych" i prowadzony przez organistę Stanisława Wolaka Chór im. Jana Pawła II, który koncertował w całej Europie. Zmartwieniem jest ciasnota kościoła, który nawiedzają liczni wierni z innych parafii.
Odpust w piątek po oktawie Bożego Ciała.
O. Jopek lubi piesze wyprawy w góry i nad jeziora. Jeździ 12-letnim renault megane i 6-letnim golfem, należącymi do domu zakonnego.
Kontakt z parafią: 18 448 46 10, 18 443 89 76, www.kolejowa.pl
(sś)