https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majówkowy najazd turystów do Zalipia. Malowana Wieś o tej porze roku prezentuje się cudownie. Kwiecisty krajobraz wprost zachwyca!

Robert Gąsiorek
Tak wyglądało Zalipie w sobotę 3 maja. Turystów nie brakowało, a Malowana Wieś jak zawsze wszystkich zachwycała.
Tak wyglądało Zalipie w sobotę 3 maja. Turystów nie brakowało, a Malowana Wieś jak zawsze wszystkich zachwycała. Robert Gąsiorek
Zalipie to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu tarnowskiego. Majówka była więc doskonałą okazją, aby odwiedzić tę niezwykłą miejscowość na Powiślu Dąbrowskim. Przez cały długi weekend do Malowanej Wsi przyjechało sporo turystów z różnych zakątków Polski, i nie tylko. Wśród zwiedzających można było usłyszeć języki: angielski, hiszpański czy niemiecki. Zobaczcie, jak wyglądało Zalipie w majówkowy weekend i jak wspaniale prezentuje się to miejsce o tej porze roku.

Majówkowy weekend w Zalipiu. To miejsce nieustannie zachwyca!

Zalipie to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości w Małopolsce. Co roku do Malowanej Wsi ściągają turyści z całej Polski, a także różnych zakątków świata. Pięknymi kwiatami ozdobione są nie tylko domy, ale też obory, psie budy czy studnie. Każdy kto odwiedza Zalipie zachwyca się tymi niezwykłymi dziełami sztuki.

Popularność tego miejsca dostrzegana jest m.in. na Instagramie, gdzie praktycznie każdego dnia przybywa zdjęć, które na swoje profile wrzucają turyści odwiedzający Malowaną Wieś. O tej porze roku mogą podziwiać nie tylko kwietne malowidła, ale także żywe kwiaty, które kwitną koło pięknie zdobionych zabudowań. Szczególnie cudownie wygląda teraz glicyna, chaber czy lilak.

Zagroda Felicji Curyłowej i Dom Malarek w Zalipiu

W Zalipiu jest kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Jedną z nich jest Zagroda Felicji Curyłowej, którą opiekuje się Muzeum Ziemi Tarnowskiej. To miejsce można zwiedzić z przewodnikiem, który w sposób ciekawy opowiada o historii związanej z tradycją malowania chat w Zalipiu.

A zwyczaj zdobienia domów w Zalipiu w kwiatowe wzory narodził się pod koniec XIX wieku i - dzięki konkursowi "Malowana Chata" organizowanemu przez tarnowskie muzeum - przetrwał do dziś. Urody temu zjawisku dodaje fakt, że w tym zwyczaju uczestniczą na równi tradycyjne gospodarstwa z drewnianymi chatami, jak i te ze współczesnymi, murowanymi domami.

Oprócz Zagrody Felicji Curyłowej warto też wybrać się do Domu Malarek, a także zajrzeć do Kościoła pw św. Józefa Oblubieńca. Wnętrza świątyni również wypełniają piękne kwieciste malowidła, które niedawno zostały odnowione.

Cały świat zachwyca się Zalipiem

Zalipie co roku przeżywa najazd kilkudziesięciu tysięcy gości. Swego czasu był to bardzo popularny kierunek dla Japończyków. W Malowanej Wsi nagrano nawet program, który wyemitowano w tamtejszej telewizji.

Oprócz turystów z Japonii, na Powiśle zaglądają osoby z USA, Izraela, Kanady, Tajlandii, a nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zalipie to również sceneria kilku teledysków. Miejscowość wybierają głównie zespoły, wykonują muzykę folklorystyczną. Zalipie było również miejscem między innymi sesji zdjęciowej włoskiej mody dziecięcej.

POLECANE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska