https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zalipie na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Piękne zdobienia to lokalna tradycja i znak rozpoznawczy malowanej wsi

Paweł Chwał
Zalipie słynie ze zdobienia ścian domów i zabudowań gospodarczych motywami kwiatowymi. To jedyna taka malowana wieś na świecie - cel podróży wielu turystów
Zalipie słynie ze zdobienia ścian domów i zabudowań gospodarczych motywami kwiatowymi. To jedyna taka malowana wieś na świecie - cel podróży wielu turystów Fot. Archiwum NM/ Karolina Mitura-Gołąb, Paweł Gołąb
Po długich staraniach „Tradycyjne malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego” zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To oznacza duży prestiż i dodatkową promocję dla malowanej wsi, jak nazywane jest Zalipie.

Turyści pokochali ozdobione w kwietne wzory chaty

Zalipiańskie malowanie to ewenement na skalę światową. Do tej niewielkiej miejscowości na Powiślu, oddalonej od Tarnowa o ok. 30 kilometrów przyjeżdżają tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej, aby podziwiać piękne, kwiatowe malunki, którymi ozdabiane są domy – w środku i na zewnątrz, ale też studnie, płoty, meble, a nawet obory, kurniki czy... psie budy. Znajdująca się w Zalipiu Zagrody Felicji Curyłowej to najliczniej odwiedzany oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Tylko w ubiegłym roku jego progi przekroczyło ponad 26 tysięcy osób, więcej niż tarnowskiego ratusza czy zamku w Dębnie.

- A przecież nie wszyscy, którzy przybywają do Zalipia kierują się do naszego oddziału. Są też racy, którzy samemu odwiedzają okoliczne domostwa i podziwiają te przepiękne zdobienia, których tradycja ma już ponad sto lat. Po latach ograniczeń związanych z pandemią coraz więcej jest wśród nich zwłaszcza Japończyków – zauważa Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Zalipiańska sztuka chroniona jak... pochód Lajkonika

To właśnie z inicjatywy i przy dużym wsparciu muzeum malarki z Zalipia złożyły wniosek o wpisanie ich sztuki na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Decyzją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Tradycyjne malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego” dołączyło właśnie do tej prestiżowej listy, która liczy w tym momencie w sumie już 103 pozycje. Wśród nich są m.in. Pochód Lajkonika, szopkarstwo krakowskie, bacowanie czy tradycje flisackie na Dunajcu w Pieninach oraz wyplatania w gminie Ciężkowice.

- Malarstwo zalipiańskie będzie w ten sposób lepiej chronione i promowane. Łatwiej będzie też zdobyć dotacje rządowe na organizowany co roku konkurs „Malowana Chata” czy na warsztaty malowania zalipiańskich wzorów dla dzieci i młodzieży – mówi Kazimierz Kurczab.

Będą też nowe publikacje na temat zalipiańskiego malarstwa. Pierwsza ma się ukazać jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska