FAKRO otwiera fabrykę w USA
Start produkcji dwóch nowych modeli schodów strychowych: ognioodpornych i termoizolacyjnych przez nowosądeckie FAKRO w Elizabeth City w Karolinie Północnej zaplanowano na drugą połowę czerwca. To produkty specjalnie zaprojektowane z myślą o amerykańskich wymaganiach budowlanych. Obecnie zakończono już wszystkie odbiory techniczne, a linia produkcyjna jest gotowa do uruchomienia. Jak przekazuje Ryszard Florek, prezes spółki, jest to pokłosie prawie czteroletniej walki z władzami Nowego Sącza.
- Początkowo planowaliśmy produkcję na rynek amerykański zorganizować w Polsce, lecz w obecnych obiektach mieliśmy za mało miejsca. Chcieliśmy wybudować w Nowym Sączu halę pod tę produkcję, jednak nie uzyskaliśmy zgody od Urzędu Miasta – powiedział PAP Ryszard Florek. - Szkoda było zaprzepaścić wzrost zapotrzebowania na rynek amerykański i czekać na dobrą wolę prezydenta Nowego Sącza. Walczyliśmy cztery lata z biurokracją w Polsce, a w USA poszło to dużo łatwiej. Na braku dobrej woli ze strony władz Nowego Sącza nie straciła firma FAKRO, tylko stracił region i Polska.
Ryszard Florek w rozmowie z PAP podkreślił, że firma spotkała się w USA z wielką przychylnością, a nawet z propozycjami wsparcia. Wszystkie procedury, jak pozwolenia budowlane, odbiory, uzgodnienia przeciwpożarowe czy elektryczne przebiegały bardzo sprawnie.
- Jak do tej pory jedynym wyzwaniem była dostępność i konkurencyjność ekip budowlanych. Lokalne władze aktywnie wspierały projekt, łącznie z pomocą w procesie rekrutacji pracowników – zdradził prezes FAKRO. -Zmieniające się przepisy i stawki celne w USA sprawiają, że lokalna produkcja staje się coraz bardziej opłacalna. Dystrybutorzy, szczególnie po doświadczeniach z czasów pandemii i przerwanych łańcuchów dostaw, coraz częściej preferują dostawców produkujących na miejscu, nawet jeśli są oni nieco drożsi niż konkurencja zagraniczna.
Na razie w USA firma FAKRO produkować będzie dwa rodzaje schodów strychowych. Nie wykluczone, że po zdobyciu doświadczenia spółka zdecyduje się rozbudować portfolio produktów. Nie przypadkowo bowiem fabrykę zlokalizowana w stanie Karolina Północna, gdzie znajduje się port morski Norfolk, korzystny systemem podatkowym - stawka CIT wynosi tam 2,25 proc. oraz dobry dostęp komunikacyjny z autostradą międzystanową. Zakupiony przez FAKRO obiekt przemysłowy może też zostać rozbudowany. Póki co pracę w nowej fabryce mają otrzymać lokalni pracownicy, w tym osoby polskiego pochodzenia mieszkających w USA. Kadrę zarządzającą wspierać będą także osoby oddelegowane z centrali firmy w Polsce.
Otwarcie nowej fabryki w Stanach Zjednoczonych ma pozytywnie wpłynąć na działalność w Polsce poprzez zwiększenie zapotrzebowania na komponenty i surowce wytwarzane w kraju.
Historia FAKRO. Od garażu po międzynarodowe fabryki
Ryszard Florek w 1986 r. wraz z kolegą ze studiów Jackiem Rakowiakiem otworzył w Tymbarku Zakład Stolarki Budowlanej Florad. Produkowali: boazerie, podłogi, szafy wnękowe i bramy do zabytkowych kamienic, które trafiały na rynek niemiecki.
Po upadku komunizmu i zmianach, jakie zachodziły na rynku, Ryszard Florek postanowił zaryzykować i spełnić swoje marzenie o produkcji okien dachowych. Wspólnie z żoną Krystyną oraz kuzynem Krzysztofem Kronenbergiem w przydomowym garażu w Nowym Sączu zaczęli składać pierwsze egzemplarze. W styczniu 1991 roku zostaje zarejestrowana firma pod nazwą FAKRO. Początkowo produkują okna dachowe na rynek krajowy. Pierwsze produkty za granicę trafiają w 1994 r. do Holandii i na Słowację.
Kolejne lata to dynamiczny rozwój firmy oraz poszerzenie jej oferty. To nie tylko okna dachowe ale też: okna do dachów płaskich, kołnierze, włazy dachowe, świetliki, żaluzje, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, schody strychowe. Pod marką INNOVIEW produkuje okna pionowe, bramy garażowe i drzwi wejściowe marki premium.
Dziś FAKRO to wicelider na światowym rynku okien dachowych. W skład Grupy FAKRO wchodzi 11 spółek produkcyjnych oraz 17 dystrybucyjnych. Produkty firmy FAKRO można znaleźć w ponad 60 krajach na całym świecie. Sprzedaż na eksport stanowi 70 proc. ogólnej sprzedaży. Firma zatrudnia ponad 4000 osób, a w samym centrum badawczo-rozwojowym FAKRO pracuje ponad 100 inżynierów, autorów ponad 170 zgłoszeń patentowych i wzorów użytkowych.
Polecane
- Muzea Domowe Małopolski. To miejsca tworzone z pasją przez mieszkańców regionu
- Dekadę temu wyburzyli Zajazd Ryterski, postawili Willę Poprad. Obiekt wciąż zachwyca
- Katarzyna Zielińska i jej piękne motyle. Dla aktorki mają one szczególne znaczenie
- Filip Pławiak. Skromna gwiazda z Witowic Górnych
- To jedna z najbardziej nietypowych atrakcji w Małopolsce. Piękne miejsce!
- Kamienna plaża w Żegiestowie zostanie odbudowana
