Wydarzenie wieńczące nasz wielki plebiscyt odbyło się w Regionalnym Centrum Oświatowo - Sportowym w Dobczycach w powiecie myślenickim. - To wielka radość kiedy w Dobczycach pojawia się tak wielka i wspaniała armia ludzi z całej Małopolski - mówił podczas gali Tomasz Suś, burmistrz gminy i miasta Dobczyce.
Na początek muzyka
- Czujemy się zaszczyceni uczestnicząc w tym wyjątkowym wydarzeniu jakim jest wojewódzka gala Mistrzów Agro - mówiła Magdalena Irzyk, dyrektorka Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach, której uczniowie wystąpili przed gośćmi zebranymi w auli widowiskowej dobczyckiego ośrodka. Po krótkim koncercie rozpoczęła się część oficjalna uroczystości, w trakcie której rozdano nagrody zwycięzcom.
Gala pełna emocji
Laureatom ze wszystkich 19 powiatów Małopolski w pięciu kategoriach: Rolnik Roku, Sołtys Roku, Gospodyni Roku oraz Sołectwo Roku i Koło Gospodyń Wiejskich Roku, wręczono pamiątkowe dyplomy oraz medale ufundowane przez wicemarszałka województwa małopolskiego.
Wyróżnienia otrzymali także finaliści etapu wojewódzkiego naszej akcji. - Ta nagroda pokazuje, że warto pracować na rzecz społeczności lokalnych. Jestem dziś bardzo szczęśliwa - mówiła wzruszona Zofia Góralik, sołtys Rudnik, która otrzymała najwięcej głosów w całym województwie Małopolskim.
- Przyznaję, że czasami mam bardzo dużo obowiązków, ale to ludzie są najważniejsi i praca z nimi daje dużo satysfakcji - przyznała Barbara Kałwa. Ulina Wielka, miejscowość, której jest sołtysem, a także KGW Ulinianki, któremu przewodniczy, zwyciężyły w powiecie myślenickim.
Patroni w słusznej sprawie
Upominki Mistrzom Agro wręczyli Małgorzata Cetera-Bulka, prezes oddziału Polska Press w Krakowie (wydawcy „Gazety
Krakowskiej”), Jerzy Sułowski, redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej”oraz Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego i patron honorowy plebiscytu.
- Mamy bardzo dobrych rolników, którzy produkują zdrową i bezpieczną żywność. Sprawny sołtys gwarantuje bezpieczeństwo nie tylko w samym sołectwie, ale także w całej gminie. Natomiast nasze Koła Gospodyń Wiejskich są najbardziej pracowite, a ich członkinie pojawiające się na różnych wydarzeniach w strojach regionalnych, najpiękniejsze - podkreślił Łukasz Smółka. - Dziękuję za to, że samorząd województwa małopolskiego mógł patronować wydarzeniu takiemu jak Mistrzowie Agro - dodał wicemarszałek województwa małopolskiego.
Uroczystą galę swoją obecnością uświetnili także patroni naszej akcji: Stanisław Gibała, zastępca dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddziału Regionalnego w Krakowie, Izabela Stefańczyk, zastępca dyrektora Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Karol Sepielak, zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Roniczego w Karniowicach, a także Grzegorz Przybyło, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów oraz Jan Marek Lenczowski reprezentujący Małopolską Izbę Rolniczą. Plebiscytowi patronował również Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie.
Zaskoczyły wszystkich
Podczas rozdawania nagród przedstawicielki KGW Wesołe Kumoszki z Moszczenicy zaskoczyły publiczność wręczając upominki w postaci książek ze swoimi przepisami redaktorowi naczelnemu „Gazety Krakowskiej” Jerzemu Sułowskiemu oraz wicemarszałkowi województwa małopolskiego Łukaszowi Smółce.
To nie koniec zmagań
Uroczysta gala nie kończy zmagań w plebiscycie Mistrzowie Agro. Laureaci z województwa małopolskiego wezmą udział w wielkim finale ogólnopolskim naszej akcji, który rozpocznie się w piątek, 18 października i potrwa do czwartku, 7 listopada do godz. 21. - Będziemy na pierwszym miejscu - zadeklarował Andrzej Suchan, Rolnik Roku Małopolski.
Już we wtorek 22 października do naszej gazety dołączymy specjalny, obszerny dodatek „Mistrzowie Agro”. Zaprezentujemy w nim wszystkich laureatów plebiscytu z 19 powiatów Małopolski, a także zwycięzców etapu wojewódzkiego akcji.
