Świadczy o tym najlepiej program imprezy. Już dzisiaj od godz. 10, zaraz po powitaniu uczestników w miechowskim Domu Kultury, zaplanowano pierwszą dawkę historycznej wiedzy. Prelekcję o Ziemi Świętej „Ziemia Zbawiciela” połączoną z pokazem multimedialnym wygłosi Michael Hesemann, niemiecki historyk, pisarz i publicysta, specjalizujący się w historii kościoła.
Z kolei o renowacji edykuły Grobu Pańskiego wykonanej w latach 2016/17 opowie o. dr Dobromir Jasztal, wikariusz Kustodii Ziemi Świętej.
Na godz. 11.30 w kinie zaplanowano pokaz brytyjskiego filmu dokumentalnego „Tajemnica Grobu Jezusa”. Będzie to polska premiera obrazu.
Po filmie, około godz. 12.30, nagrody odbiorą laureaci tegorocznych konkursów „Związki Ziemi Miechowskiej z Jerozolimą - Miechów Polską Jerozolimą”. Sylwetkę fundatora nagród, zmarłego w czerwcu Andrzeja Pierza, kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, przedstawi ks. dr Krzysztof Bąk.
Następnie uczestnicy przeniosą się do zabudowań poklasztornych, gdzie o godz. 14.30 rozpocznie się studium poświęcone sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej. Podczas spotkania wystąpią przedstawiciele instytucji kościelnych i pozarządowych, a przewodniczyć będzie minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa.
O godz. 16 w miechowskiej bazylice rozpocznie się msza pod przewodnictwem biskupa ordynariusza diecezji kieleckiej Jana Piotrowskiego. Na godz. 17.30 zaplanowano w bazylice koncert Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. W programie utwory Mozarta i Haydna.
Niedzielna część Miechowskich Dni Jerozolimy rozpocznie się o 9.45 wernisażem wystawy, prezentującej portrety polskich bożogrobców w budynku poklasztornym przy placu Kościuszki. Wykład przy tej okazji wygłosi kurator wystawy dr Beata Skrzydlewska z Katedry Muzeologii Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Na godz. 10.30 zaplanowano prelekcję „Godzinki o Bożym, Grobie ks. Jakuba Pawła Radlińskiego, bożogrobca z Miechowa, którą wygłosi ks. prof. Jarosław Popławski kierownik Katedry Historii Duchowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie.
O godz. 11 w kaplicy Grobu Bożego miechowskiej bazyliki rozpocznie się nabożeństwo. O 11.45 wyruszy natomiast procesja przez Rynek, a następnie rozpocznie się msza pod przewodnictwem prymasa Polski seniora abp. Józefa Kowalczyka. Po mszy nastąpi oddanie czci relikwiom bł. Bartolo Longo i modlitwa o jego kanonizację. Mszę zakończy procesja do kaplicy Grobu Bożego i modlitwa.
Oficjalne zakończenie V Miechowskich Dni Jerozolimy zaplanowano na godz. 15. Po uroczystości będzie można jeszcze raz zwiedzić wystawę portretów polskich bożogrobców. Z kolei o godz. 19 w Domu Kultury jeszcze raz zostanie wyświetlony film „Tajemnica Grobu Jezusa”. Organizatorzy podkreślają, że wstęp na wszystkie imprezy w ramach Dni Jerozolimy są bezpłatne.