Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. 15-letni Antek Wiercioch został halowym mistrzem świata

red.
Antoni Wiercioch z trzema medalami Halowych Mistrzostw Świata Virus 2020 w lekkoatletyce, jakie zostały rozegrane w Toruniu
Antoni Wiercioch z trzema medalami Halowych Mistrzostw Świata Virus 2020 w lekkoatletyce, jakie zostały rozegrane w Toruniu Łukasz Wiercioch / Facebook
Antoni Wiercioch z Kościeliska - zawodnik Fundacji Handicap Zakopane, wywalczył trzy medale w Halowych Mistrzostwach Świata Virtus 2020 w lekkoatletyce dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, jakie zostały rozegrane w Toruniu. 15-letni Antek jest chłopcem z zespołem Downa, który w sporcie już nie pierwszy raz pokazał, że ma wielkie serce do walki.

- Wracamy do Kościeliska z tytułem Mistrza Świata i dwoma tytułami wicemistrza! Dziękujemy serdecznie trenerom Fundacji Handicap Zakopane za całoroczne przygotowanie. Szczególnie chcemy podziękować Sylwii Jaśkowiec i Jackowi Żebrackiemu za przygotowanie lekkoatletyczne do mistrzostw – mówi Łukasz Wiercioch, ojciec Antka, który był razem z nim na Mistrzostwach Świata w Toruniu.

Antek zdobył złoto w skoku w dal i dwa srebra w biegach: na 60 i 200 metrów. Antoni już nie pierwszy raz tak wspaniale reprezentuje Polskę, Kościelisko i Fundację HANDICAP Zakopane, ale to po raz pierwszy wysłuchał „swojego” Mazurka Dąbrowskiego na światowej imprezie.

W 2017 roku Antek został najmłodszym medalistą zimowej olimpiady specjalnej, jaka odbyła się w austriackich Alpach. Jako reprezentant Polski zgarnął dwa srebra. Był wówczas zarazem jedyny reprezentant Małopolski na tych zawodach, który wrócił z medalem. Wówczas Antek startował w gigancie i slalomie. - W gigancie Antek jechał w kategorii 12-16 lat (takie przedziały wiekowe obowiązują na olimpiadzie specjalnej - przyp. red.). Był w niej najmłodszy. Pozostali zawodnicy mieli po 15-16 lat. I okazało się, że wykręcił drugi czas - mówiła wówczas Magdalena Wiercioch, mama Antka.

Antek, pomimo swojej choroby, uprawiał sport od najmłodszych lat. Ciągnęli go do tego jego rodzice (ojciec Antka jest ratownikiem TOPR, a mama – instruktorem narciarstwa). Gdy Małgorzata Tlałka-Długosz powołała do życia Fundację Handicap Zakopanego (zajmującą się organizacją zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnych), Antek zaczął regularne treningi – zimą na stoku narciarski, latem – w sali gimnastycznej.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska