https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Harcerze odebrali od Słowaków światełko pokoju [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Ponad 2000 harcerzy z całej Polski stawiło się w weekend w schronisku górskim Głodówka w Bukowinie Tatrzańskiej, by odebrać tegoroczne betlejemskie światełko pokoju. Teraz harcerze będą rozwozili światełko po swoich miejscowościach - szkołach, urzędach, instytucjach, jak i po prywatnych domach.

- Światełko pokoju dotarło do Polski już po raz 26. Zostało ono przywiezione prze skautów z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. My Polacy odebraliśmy je od naszych kolegów skautów ze Słowacji - mówi ks. Wojciech Jurkowski, naczelnik kapelan Związku Harcerstwa Polskiego.

Na Głodówce stawiły się delegacje hufców z każdego województwa. To oni rozwiozą światełko po całym kraju. Trafi ono m.in. do prezydenta RP, rządu i parlamentu.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
m
No i co z tego światełka jak i tak pokoju nie ma i to nawet w krajach niby chrześcijańskich (europejskich). Ten pogański zwyczaj jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei. A czy w naszym kraju są te cechy. W polityce, w poszczególnych partiach, a nawet nierzadko i w rodzinie tego brak. Światełko nic nie pomoże jeśli nie będzie tego w naszych sercach i umyśle i to nie tylko przy wigilijnym stole, ale na co dzień. Co kraj to obyczaj. Pierwotne chrześcijaństwo się od judaizmu (Jezus urodził się w rodzinie żydowskiej). Dopiero od III w. do kościoła wprowadzono pogańskie zwyczaje i różne ich święta, zastępując tylko ich nazwy. Zamiast pogańskiego (rzymskiego) Sol Invictus – Boże Narodzenie. Mitra, saturnalia, etc – Wizerunek słońca coraz częściej był wykorzystywany jako symbol wskrzeszonego Chrystusa, a tarczę słoneczną w postaci nimbu zaczęto umieszczać nad głowami chrześcijańskich świętych. Ostrokrzew służył Celtom do obłaskawiania chochlików, a jemioła do praktyk okultystycznych. Również wyznawcy Mitry i osoby obchodzące rzymskie Saturnalia obdarowywały się prezentami.Wielkanoc – zwyczaje pogańskie dla uczczenia powrotu wiosny, kraszanki, zajączki itp, Nowy Rok – rzymski dzień boga Janusa. Zaduszki, Halloween, Walentynki (rzymskie Luperkalia ku czci bogini Junony), a nawet dzień matki (kult greckiej bogini Kybele) jest tego wiele. Taka to nasza niby chrześcijańska tradycja
X
X - Y
X – Y

szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!

X - Y
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska