Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Weekendowy rozkład jazdy w Krakowie: Boska Komedia, Betlejemskie Światełko Pokoju, wspólne śpiewanie kolęd i podziwianie szopek

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym
Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym Marcin Banasik
Plany na weekend już są? Jeżeli nie, to przedstawiamy kilka propozycji. Dla aktywnych oczywiście lodowiska, tor curlingowy, góry saneczkowe, trening biegowy przy Błoniach Krakowskich i turniej tańca o puchar prof. Mariana Wieczystego. W niedzielę 10 grudnia do Krakowa dotrze Betlejemskie Światełko Pokoju, którym z mieszkańcami podzielą się harcerze z Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Oczywiście cały czas można również odwiedzać Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym i Targi Bożonarodzeniowe na Placu Wolnica. Zobaczcie co jeszcze przed nami.

- Ze względu na prognozowaną niekorzystną pogodę w ten weekend, 9 i 10 grudnia, nie będą realizowane dodatkowe kursy linii 134 do zoo, a także nie będzie kursować linia LR0 do Ojcowa - informuje krakowski magistrat.

Betlejemskie Światełko Pokoju dotrze do Krakowa

Betlejemskie Światło Pokoju po raz kolejny zawita do Krakowa. W niedzielę, 10 grudnia, harcerze z Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego podzielą się nim z mieszkańcami naszego miasta. „Czyńmy pokój” – to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju rozpocznie się o godz. 15.45 na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie odbędzie się apel harcerski. O godz. 16.30 zostanie odprawiona msza w katedrze na Wawelu. Ok. godz. 17.45 odbędzie się uroczysty przemarsz z Wawelu na Rynek Główny. O godz. 18.15 pod wieżą Ratuszową na Rynku Głównym harcmistrz Artur Walkowiak – komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej oraz harcmistrz Mateusz Klimczak – komendant Hufca ZHP Kraków-Śródmieście przekażą Bogusławowi Kośmiderowi, zastępcy prezydenta Krakowa, zapalony lampion Betlejemskiego Światła Pokoju.

Spotkajmy się wokół szopki!

W witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych, a także w odpowiednio podświetlonych, wolno stojących gablotach – w tym roku blisko 40 szopek stanęło w przestrzeni miejskiej Krakowa. Z pomocą darmowego spacerownika można oglądać je we własnym rytmie, a zorganizowane spacery dostarczą dodatkowych opowieści o wybranych bajkowych konstrukcjach. Szopki możemy podziwiać już od 8 grudnia.

„Nadzieja, która nie gaśnie…” – międzynarodowy wieczór kolęd

Przed nami XV edycja Międzynarodowego Wieczoru Kolęd. Już 10 grudnia w Auditorium Maximum odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Nadzieja, która nie gaśnie…”. Początek o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Thesaurus z Mikołajem

Muzeum Krakowa zaprasza na święto swojego oddziału Thesaurus Cracoviensis. Przez dwa dni, 8 i 9 grudnia, w Centrum Interpretacji Artefaktów przy ul. Księcia Józefa 337 na dużych i małych czekają wyjątkowe, świąteczne warsztaty.

Harmonogram:

  • piątek, 8 grudnia, godz. 10.00–11.30, 12.30–14.00

Dzieci przedszkolne i uczniowie szkół podstawowych (klasy 1-8)
opłata: 100 zł od grupy + 5 zł od osoby

  • sobota, 9 grudnia, godz. 10.00–11.30

Uczestnicy indywidualni, rodziny z dziećmi
opłata: 15 zł od osoby

Konieczna rezerwacja pod adresem e-mail: [email protected]

Akcja charytatywna „Ciacho za Ciacho"

Kolejny raz Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Beczka” zaprasza na wyjątkowe wydarzenie charytatywne „Ciacho za ciacho”. Krużganki klasztoru oo. Dominikanów w Krakowie znów wypełnią się aromatem świątecznych ciasta oraz będzie można tam znaleźć tysiące książek. Tegoroczna edycja akcji odbędzie się 10 grudnia pod hasłem „Rozpalmy światło w chaosie". Tym razem dzięki zbiórce zostaną wsparte dwa ważne projekty: Szkoła Al Farah i centrum edukacyjnego ZAVARIAN w Aleppo, Syrii.

Program wydarzenia:

  • 8.00 - Start Ciacha/ Krużganki
  • 9.00-19.00 - Kącik dla dzieci/ Skarbiec
  • 10.00 - Przygoda w świecie fizyki/ Krypta
  • 10.15 - Warsztaty baristyczne/ Aula w atrium
  • 11.00 - "Operacja C.U.D"/ Aula św. Tomasza
  • 11.15 - Warsztaty baristyczne/ Aula w atrium
  • 11.45 - Licytacja/ Kapitularz
  • 13.10 - Przygoda w świecie fizyki/ Krypta
  • 14.30 - "Raport o stanie bliskowschodnich chrześcijan"/ Aula św. Tomasza
  • 16.00 - "Nadchodzi Umiłowany"/ Kapitularz
  • 17.00 - "Operacja C.U.D"/ Aula św. Tomasza
  • 18.15 - Koncert Kwartetu "La Belle"/ Kapitularz
  • 21.30 - Licytacja II/Kapitularz
  • 22.30 - Koniec kiermaszu

Mikołajkowy Street Food Festival!

To będzie bez wątpienia wyjątkowa odsłona tego wydarzenia. Już w piątek 8 grudnia rozpoczyna się Mikołajkowy Street Food Festival. Tradycyjnie foodtrucki zaparkowały przed Galerią Kazimierz na placu od ulicy Podgórskiej. Skoro to "Mikołajkowe" wydanie to oczywiście nie będzie mogło zabraknąć świątecznych niespodzianek, a także i tradycyjnych potraw. Foodtrucki będzie można odwiedzić i wrzucić coś na ząb 8, 9 i 10 grudnia.

Galeria Kazimierz, ul. Podgórska 34:

  • 8.12. (piątek): 11.00-21.00
  • 9.12 (sobota): 11.00-21.00
  • 10.12. (niedziela): 11.00-20.00

Targi Bożonarodzeniowe na placu Wolnica

4 grudnia krakowski plac Wolnica przemienił się w przestrzeń wyjątkowych targów. Magiczna atmosfera świąt, unikatowe dzieła rzemieślnicze, regionalne specjały i bogaty program artystyczny – to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić Kazimierz. Targi trwają do 17 grudnia i można je odwiedzać każdego dnia od godz. 10.00 do 22.00. Odwiedzanie stoisk uświetniają koncerty i wspólne śpiewanie kolęd.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym

Jarmark Bożonarodzeniowy na krakowskim rynku to dobry wstęp do zbliżających się świąt. Od ponad 30 lat stoiska kupców odwiedzają poszukiwacze świątecznych prezentów i wyjątkowej atmosfery. To sprawia, że jarmark zyskał już miano atrakcji turystycznej rozpoznawalnej na całym świecie.

Kupcy z całej Polski prezentują towar w 97 kioskach handlowych i gastronomicznych. Gościmy również sprzedawców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Widok stoisk, poza tradycyjnymi świątecznymi ozdobami, wzbogaca drewniana szopka, autorstwa Józefa Lasika, rzeźbiarza i twórcy ludowego ze Stryszawy.

W ofercie szeroka gama świątecznych upominków i dekoracji, takich jak: ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece z wosku, ręcznie haftowane narzuty, obrusy i serwety, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki z Krakowa, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne. Ustawiona została kuźnia, w której odbywają się pokazy kowalstwa. Tam też można nabyć podkówkę ze swoim imieniem.

16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia

16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie to dziewięć dni mocnych artystycznych wrażeń, prawdziwy dialog twórców różnych pokoleń, rodowodów i światopoglądów. To ponad 20 przedstawień z Polski i zagranicy, w tym siedem w konkursie głównym Inferno, wyłonionych przez pięcioosobowe grono selekcjonerów. Festiwal odbywa się w dniach 8-16 grudnia.

24. Festiwal Filmu Niemego w Kinie Pod Baranami

7 grudnia, rozpoczął się Festiwal Filmu Niemego – najstarszy w Polsce przegląd filmów niemych, prezentowanych z towarzyszeniem muzyki na żywo. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Z dalekiej północy”. Program prezentuje niemą kinematografią skandynawską oraz wybitnych twórców kina, wywodzących się z krajów Północy. Wydarzenie, organizowane przez Fundację Dla Kina oraz Kino Pod Baranami, potrwa do 10 grudnia.

Mistrzostwa Świata SuperEnduro powracają

Po sukcesie krakowskich rund Mistrzostw Świata w latach 2016, 2017, 2018, 2019 i 2022 najlepsi zawodnicy tej dyscypliny wracają do Krakowa. Już jutro, 9 grudnia oczy wszystkich entuzjastów SuperEnduro skupią się na TAURON Arenie Kraków, która ponownie rozbrzmi warkotem silników światowej czołówki riderów.

Zimowe spacery w parku rzecznym Drwinka

Park rzeczny Drwinka to bardzo ciekawe przyrodniczo miejsce, które nawet zimą da się lubić. Szczególnie warto odwiedzić tę przestrzeń podczas spacerów badawczych. Terminy spacerów: piątek, 8 grudnia – w trakcie prezentacji w Centrum Kultury Podgórza – klub „Piaskownica” dowiemy się jakie ssaki zamieszkują park rzeczny Drwinka, sobota, 9 grudnia – pod okiem teriologa (specjalisty od ssaków) będziemy mogli bliżej przyjrzeć się napotkanym tropom i śladom, niedziela, 10 grudnia – zobaczymy co słychać u ptaków zimujących w mieście.

Chór Męski Cantores Sancti Nicolai w Willi Decjusza

W najbliższą niedzielę 10 grudnia, o godz. 17.00 w Willi Decjusza odbędzie się koncert Chóru Męskiego Cantores Sancti Nicolai. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Chór wykonuje zróżnicowany repertuar – poczynając od dzieł kompozytorów renesansowych i barokowych, poprzez kompozycje mistrzów romantyzmu, jak S. Moniuszko czy A. Bruckner, aż po utwory kompozytorów współczesnych – S. Rachmaninow, J. Świder, F. Biebl, H.J. Botor, O. Sznicar, P. Jańczak.

Mistrzejowickie Impresje Muzyczne

W ramach cyklu Mistrzejowickie Impresje Muzyczne, zapraszamy na niezwykły koncert „Ave Maria”, który odbędzie się już jutro, 9 grudnia o godzinie 19.30 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Bohaterów Września 33. Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta.

Turniej tańca o puchar prof. Mariana Wieczystego

W dniach 8-10 grudnia zapraszamy wszystkich tancerzy i miłośników tańca do Hali 100-lecia KS Cracovia oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji „Kolna”. W tym roku, po raz 50. odbywa się tam największy i najbardziej popularny turniej tańca – Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar prof. Mariana Wieczystego.

Biegaj w Krakowie! 9 grudnia trening przy Błoniach, a 13 grudnia zajęcia halowe

Już 9 grudnia odbędą się zajęcia z cyklu „Biegaj w Krakowie!” dla dorosłych. Spotykanie tradycyjnie przy Błoniach Krakowskich – zbiórka o godz. 10.00 przed Sklepem Biegacza zlokalizowanym w pasażu Stadionu Miejskiego Cracovia. Z kolei w środę, 13 grudnia o godz. 18.30 odbędzie się dodatkowy trening w hali lekkoatletycznej AWF Kraków przy ul. Śniadeckich 12b.

Otwarty Mikołajkowy Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży

Klub Sportowy Cracovia 1906 zaprasza dzieci i młodzież od 7. roku życia do udziału w Otwartym Mikołajkowym Turnieju Szachowym, który odbędzie się w niedzielę, 10 grudnia o godz. 10.00.

Śpimy krócej i coraz gorzej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska