Szopka krakowska to fenomen na skalę światową, od roku 2018 figuruje na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia Michał Niezabitowski dyrektor Muzeum Krakowa, które organizuje od przeszło 80. lat konkurs na najpiękniejsza krakowską szopkę nazywa "bajką o Krakowie wpisaną w bajkę o narodzinach dzieciątka Jezus".
Twórcami oryginalnej krakowskiej formy byli murarze i pracownicy budowlani z przedmieść Krakowa: Krowodrzy, Zwierzyńca, Czarnej Wsi, Grzegórzek, Ludwinowa. W okresie jesienno-zimowym, kiedy prace murarskie nie są prowadzone, szukali oni dodatkowego zajęcia i zarobku. Tak wykształciły się szopkarskie klany krakowskie. Wiele z nich do dziś kontynuuje tradycje, jak np. rodzina Malików, Gillertów, Głuchów, a także wśród potomków Stanisława Paczyńskiego i Mariana Dłużniewskiego. Twórcą najbardziej dojrzałej architektonicznie formy był Michał Ezenekier – murarz i kaflarz z Krowodrzy. Stworzona przez niego szopka stanowi do dziś wzór. Dziś profesjonalnych szopkarzy w Krakowie jest około pięćdziesięciu.
Co roku najnowsze działa szopkarzy można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w Krzysztoforach - tak będzie i w tym roku, natomiast dzieła z minionych lat i te stworzone specjalnie do tego, by eksponować je w przestrzeni miasta można będzie oglądać do 4 lutego, przemierzając ulica Krakowa.
Trasa spaceru "Wokół szopki" w tym roku wiedzie muzycznym szlakiem, przywołując motywy, charakterystyczne miejsca oraz postaci związanych z miastem: kompozytorów, wykonawców, ulicznych grajków.
Spacerować można samemu albo wybrać się na przechadzkę w grupie.
- 14 grudnia, o godz. 12.00, z placu Świętego Ducha wyruszy spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Spacer jest bezpłatny, (bez konieczności pobierania wejściówek). 10 szopek w dużych gablotach opatrzonych jest kodem QR, który przenosi do nagrania audiodeskrypcji opisu dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Audiodeskrypcja została przygotowana w języku polskim oraz angielskim przez Małgorzatę Hordyniec.
- 17 oraz 26 grudnia odbędą się spacery z przewodnikiem szlakiem krakowskich szopek. Na spacery obowiązują zapisy i bilety w cenie 5zł, które można kupić na stronie kbfbilety.krakow.pl i w aplikacji kbf: plus. Dla dzieci do trzeciego roku udział spacerze jest bezpłatny.
- 6 stycznia tradycyjnie zapraszamy na spacer z dyrektorem Muzeum Krakowa Michałem Niezabitowskim, który poprowadzi nas muzycznym szlakiem „Wokół szopki”. Wstęp na to wydarzenie jest wolny, a szczegółowe informacje dostępne będą na stronie muzeumkrakowa.pl. Dodatkowo muzeum zaprasza na oglądanie wystawy pokonkursowej szopek krakowskich do pałacu Krzysztofory od 11 grudnia.
Osoby, które wolą w swoim tempie podziwiać dzieła szopkarzy, mogą skorzystać ze specjalnej aplikacji spacerownika do pobrania ze strony internetowej KBF: LINK.
