Po raz trzydziesty trzeci harcerki i harcerze są strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.
Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju rozpoczęła się w Krakowie na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie odbył się apel harcerski. Po nim została odprawiona msza w katedrze na Wawelu.
Po mszy św. odbył się uroczysty przemarsz z Wawelu na Rynek Główny, gdzie pod wieżą Ratuszową na Rynku Głównym harcmistrz Artur Walkowiak – komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej oraz harcmistrz Mateusz Klimczak – komendant Hufca ZHP Kraków-Śródmieście przekazali Bogusławowi Kośmiderowi, zastępcy prezydenta Krakowa, zapalony lampion Betlejemskiego Światła Pokoju.
Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
Szopkarskie arcydzieła. Poznaliśmy tegorocznych zwycięzców w...
Akcję „Światła Pokoju" z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 r. rozgłośnia ORF. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju Światełko dociera do ponad 25 krajów europejskich, w tym także do Polski. Co roku wybrane przez ORF dzieci odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia i tu przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu europejskich krajów.
Od 1991 r. małopolscy harcerze dostarczają Betlejemskie Światło Pokoju do Krakowa i przekazują wszystkim, którzy chcą by Światło trafiło do ich domów podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!