https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Turyści wracają z długiego weekendu. Ślimacze tempo na zakopiance, utrudnienia również w samym Zakopanem [ZDJĘCIA Z TRASY]

Najwolniej kierowcy poruszają się na odcinku Nowy Targ-Skomielna Biała
Najwolniej kierowcy poruszają się na odcinku Nowy Targ-Skomielna Biała GDDKiA/ traxelektronik.pl
W Zakopanem i w kilku miejscach na zakopiance kierowcy muszą odstać swoje. To wszystko za sprawą wzmożonego zainteresowania wypoczynkiem na Podhalu. W piątek, 7 stycznia informowaliśmy, że pod Giewont zjechały tysiące gości. Kolejka do kolejki na Kasprowy Wierch mierzyła kilkaset metrów, oblegane były szlaki w rejonie Kuźnic m.in. na Kalatówki, Halę Kondratową czy Gąsienicową. Jak informowała w sobotę rano zakopiańska policja, ze względu na napływ dużej liczby turystów w popularnych miejscach w Tatrach brakowało miejsc do parkowania. Podobnej sytuacji należy spodziewać się w niedzielę. Pokonanie trasy z Nowego Targu do Skomielnej Białej trwa ponad godzinę.

Utrudnienia drogowe na zakopiance. Turyści wracają z długiego weekendu

Najgorsza sytuacja panuje na trasie Nowy Targ - Skomielna Biała. Kierowcy na tym 20-kliometrowym odcinku odcinku poruszają się ślimaczym tempem, a pokonanie go zajmuje około godziny. Korki są również w centrum Zakopanego oraz na wyjeździe i wjeździe do miasta od strony Nowego Targu. Tłoczniej zaczyna robić się także przy wjeździe do Krakowa - spowolnienie już od Mogilan.

Zakopiańska policja przypomina o obowiązku jazdy na łańcuchach śniegowych na wybranych, oznaczonych odcinkach dróg.

Problem stanowi także brak wolnych miejsc parkingowych, zwłaszcza na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie oraz w rejonie Wielkiej Krokwi czy Kuźnic.

TOPR ostrzega: poruszanie się w warunkach zimowych wymaga doświadczenia

- Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu, pod która występują oblodzenia i jest bardzo ślisko. Zalegający na szlakach śnieg jest zróżnicowany - na ogół twardy i zmrożony, a miejscami grząski i przepadający. Wiatr utworzył świeże depozyty we wszystkich formacjach wklęsłych oraz pod ścianami. W niektórych miejscach wystają kamienie. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk pojawiła się niewielka ilość świeżego śniegu, pod którą występują oblodzenia – jest bardzo ślisko (zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kijki.). Są miejsca, gdzie śniegu nie ma i wystają kamienie.

Tak budowa odcinka zakopianki z tunelem pod Luboniem Małym wyglądała tuż przed Świętami.

Nowa zakopianka. Kiedy pojedziemy wreszcie tunelem pod Lubon...

Jesteś świadkiem utrudnień na drodze? Daj nam znać! Poinformujemy innych. Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska