
Colson Whitehead: Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki, wyd. Albatros
„Koleją podziemną” w przenośni nazywano szlak ucieczki zbiegłych niewolników, będący w istocie siecią dróg, pomocnych domostw, organizacji i społeczności. Jednak Whitehead w swojej powieści czyni z niej całkiem realny środek komunikacji. Cora, niewolnica zbiegła z plantacji bawełny, udaje się w podróż przez Amerykę wydrążonymi pod ziemią tunelami. Dziewczyna błąka się od stanu do stanu, a w każdym z nich czeka na nią inne niebezpieczeństwo. Choć mogłoby się wydawać, że o niewolnictwie napisano już wszystko, Whitehead podejmuje temat w niespotykany dotąd sposób, zręcznie wykorzystując fantazję do opowiadania o bolesnych faktach.

Arlie Russell Hochschild, "Obcy we własnym kraju”, wyd. Krytyki Politycznej
Jak to się stało, że Amerykanie wybrali na prezydenta Donalda Trumpa? Dlaczego za wielką wodą narasta rasizm i ksenofobia? Jak to możliwe, że mieszkańcy Nowej Anglii i Luizjany to obywatele tego samego kraju? Arlie Russell Hochschild, socjolożka z Berkley, spędziła pięć lat w Luizjanie, by zrozumieć o co chodzi Południowcom. Spotkała tam osoby o odrażających poglądach, ale też ciepłych i przyjaznych ludzi wierzących w boga, który już za momencik zabierze ich do nieba. Ich poglądy opisała w inteligentny i fascynujący sposób.

Anna Cieplak, „ Lata powyżej zera”, wyd. Znak literanova
Druga powieść tegorocznej laureatki Nagrody Conrada, która o młodzieży i dorastaniu pisze jak mało kto - z szacunkiem, bez tkliwości, stereotypów i dydaktyki. W Latach powyżej zera opisuje dorastanie na osiedlu w Będzinie na początku lat dwutysięcznych. Są tu i dźwięki Paktofoniki i brwi malowane kredką i pierwsze wyjazdy do pracy za granicą. Jest też język: mocny, pozwalający opowiedzieć o tym świecie krytycznie, bez zbędnej nostalgii.