Podwyżki nauczycieli. Terlecki zapowiada zmiany
Szef klubu parlamentarnego PiS, Ryszard Terlecki, zapowiedział, że nauczyciele dostaną podwyżki we wrześniu. Na konferencji prasowej odniósł się do roszczeń nauczycieli. Jego zdaniem mogą oni sięgnąć po więcej pieniędzy np. dbając o dzietność:
Ryszard Terlecki: Nauczyciele z pewnością korzystają także z innych programów, które proponujemy. Ci, którzy mają dzieci, na pewno na tym zyskają, natomiast nauczyciele dostają podwyżkę, teraz dostaną we wrześniu.
Ponadto szef klubu parlamentarnego PiS zapowiedział, że partia rządząca przygotowuje kilka rozwiązań dotyczących wszystkich zawodów, których pensje są opłacane z budżetu państwa.
Strajk nauczycieli. Zapowiadane podwyżki nauczycieli nie satysfakcjonują ZNP
Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił kolejne kroki związane z ewentualnym strajkiem nauczycieli w Polsce. Do 25 marca w polskich szkołach przeprowadzone zostanie referendum, które ma wskazać, czy nauczyciele przystąpią do ewentualnego strajku. Planowo strajk rozpocznie się 8 kwietnia 2019 r.
Referendum miałoby się składać z pytania: Czy wobec niespełnienia żądania o podwyższeniu wynagrodzeń zasadniczych o 1000 złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku?
Podwyżki nauczycieli a nowa ustawa o Karcie nauczyciela
1 marca 2019 r. do konsultacji została oddana nowelizacja ustawy o Karcie nauczyciela. Według projektu nauczyciele jeszcze w tym roku dostaliby 5 proc. podwyżkę. Kwota wzrostu byłaby uzależniona od stopnia awansu.
O ile miałyby wzrosnąć pensje?
- nauczyciel stażysta – 371 zł
- nauczyciel kontraktowy – 381 zł
- nauczyciel mianowany – 432 zł
- nauczyciel dyplomowany – 508 zł
Poza podstawą pensji rządzący mają zamiar zwiększyć także kwoty dodatków do wynagrodzenia zasadniczego. Większe będą:
- dodatki za wysługę lat;
- nagrody jubileuszowe;
- dodatkowe wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
- dodatkowe wynagrodzenia roczne;
- odprawy emerytalno-rentowe;
- wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe;
- odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy.
Data ewentualnego strajku wywołała szereg kontrowersji. Wiosną odbywają się ważne egzaminy uczniowskie: ósmoklasisty, gimnazjalisty i matury. Kuratorium zapowiada jednak, że egzaminy będą zabezpieczone:
Warto zaznaczyć, że prawo przewiduje możliwość „zawieszenia strajku” np. na czas egzaminów.
Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty: Nie ma wątpliwości, że pracownicy oświaty mają prawo do akcji protestacyjnych, w tym strajku. Oczywiste jest też to, że powinni być znacznie lepiej wynagradzani. (…) Zaburzenie harmonogramu rekrutacji uruchomi lawinę negatywnych skutków zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Jeśli zaburzy się harmonogram rekrutacji to uczniowie nie pójdą do szkół, a co za tym idzie, pojawią się problemy z miejscami pracy dla nauczycieli. Nawet gdyby zmienił się harmonogram rekrutacji i przesunięty został na późniejszy wakacyjny termin, to zadanie to musieliby realizować nauczyciele.
W razie potrzeby samorządy polskie zorganizują sztaby kryzysowe na czas trwania egzaminów.