Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziękowania za trud na roli

Ewa Tyrpa
Podziękowania za trud na roliLaureaci konkursu na najbardziej tradycyjny wieniec dożynkowy
Podziękowania za trud na roliLaureaci konkursu na najbardziej tradycyjny wieniec dożynkowy Ewa Tyrpa
Święto plonów. W sobotę w Radziszowie można było podziwiać piękne tradycyjne wieńce, wiejską zagrodę ze żniwiarzami i stodołę z drewnianymi wrotami. A na stołach królowały wspaniałe regionalne przysmaki

Gospodarze wspaniale ugościli wszystkich, którzy przyjechali na dożynki powiatu krakowskiego, połączone z dożynkami gminy Skawina. - Są one symbolem zakończenia żniw i ciężkiej pracy na roli - podkreślali Józef Krzyworzeka, starosta krakowski i Paweł Kolasa, burmistrz Skawiny. Radziszowianie - Urszula i Zbigniew Dziewońscy, starostowie dożynek, wręczyli im tradycyjny bochen chleba. Reprezentacje wiosek skawińskiej gminy ośpiewywały swoich gości i wręczyły im dożynkowe wieńce. Byli wśród nich parlamentarzyści i samorządowcy. 

- Nasz powiat z roku na rok zmienia swój charakter, ale pozostał spichlerzem Krakowa. To z podkrakowskich wiosek zaopatrywano miasto w zboże, mąkę, warzywa i owoce. Chcemy, aby tak było nadal - mówił starosta. 

Wszystko wskazuje na to, że rolnictwo w powiecie krakowskim nie zaniknie. Adam Ślusarczyk, dyrektor małopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie zaznacza, że pomału przybywa obszarów wykorzystywanych pod rolnictwo. W powiecie jest prawie 15 400 rolników. Na dożynkach dziękowano im za trud na roli. Prawie każda z 17 gmin wytypowała najlepszych rolników do wyróżnienia. W ich imieniu podziękował Artur Nogieć z gm. Zielonki. - Najwięcej pracy jest podczas żniw, a nie zawsze sprzyja pogoda. Jednak nie narzekamy, bo jesteśmy przywiązani do ziemi, którą w dużej części dostaliśmy od naszych rodziców i dziadków - mówią Bernadeta i Kazimierz Ożogowie z Radziszowa. 

Sporo emocji budziły konkursy. Członkowie komisji konkursowej byli pod wrażeniem staranności przygotowanych przez przedstawicieli gmin regionalnych stoisk i wieńców. - Mieliśmy trudny wybór, bo przywoływanie tego, co było w dawnej wsi, widać było w każdym wieńcu i na każdym stoisku - stwierdziła Małgorzata Niechaj, przewodnicząca jury. Za najbardziej tradycyjny wieniec uznano dzieło z Kozierowa w gm. Michałowice. II miejsce przyznano wieńcowi z gminy Sułoszowa, wykonanemu przez KGW z Woli Kalinowskiej, a III - Stowarzyszeniu Kobiet Twórczych w Radziszowie. Jury wyróżniło wieniec z gm. Krzeszowice. - Jesteśmy szczęśliwi, że na tych dożynkach doceniono nasz wieniec. Do tej pory zawsze się podobał, ale nigdy nie zdobył głównej nagrody. Jest w nim wszystko, co powinno znaleźć się w tradycyjnym wieńcu: zboża i zioła, w środku warzywa i chleb z makiem, który daje siłę płodności - tak swój wieniec opisują Beata i Krzysztof Krawczykowie oraz Urszula Płecka z Kozierowa . 

Za najlepsze regionalne stoisko, m.in. z potrawami z czosnku, uznano stół z Prandocina Wysiołka w gm. Słomniki. II miejsce zdobyło stoisko z Rudawy w gm. Zabierzów, III - stoisko Gminnej Rady KGW w gm. Igołomia-Wawrzeńczyce. Tu w roli żniwiarzy wystąpili Eleonora i Władysław Kusińscy. Wzrok przyciągała wiejska zagroda z płotem, na którym suszyły się męskie gacie i gliniane garnki. Nie można też było ominąć stodoły z drewnianym wrotami i ręcznymi narzędziami rolniczymi. - Jest tu też siano - podkreślała Renata Bysina z Woli Radziszowskiej w gm. Skawina. Tej wiosce jury przyznało wyróżnienie. 

NAGRODZENI ROLNICY Z GMIN:

  •  Aneta i Krzysztof Bochenkowie - Kocmyrzów-Luborzyca
  •  Krystyna i Krzysztof Boroniowie - Czernichów
  •  Paweł Cyganek - Skała
  • Mateusz Ferdek - Zabierzów
  •  Agnieszka i Zbigniew Gutowie - Sułoszowa
  •  Marian Hojna - Liszki
  •  Bronisława i Mieczysław Kluczewscy - Wielka Wieś 
  •  Janusz Nabagło - Jerzmanowice-Przeginia
  •  Artur Nogieć - Zielonki
  •  Bernadeta i Kazimierz Ożogowie - Skawina
  •  Krzysztof Ożóg - Mogilany 
  •  Bernadeta i Łukasz Paluchowie - Igołomia-Wawrzeńczyce
  •  Mirosław Rosa - Iwanowice
  •  Katarzyna i Łukasz Szwajcowie - Słomniki 
  •  Magdalena i Dariusz Śliwińscy - Krzeszowice 

 

Źródło: Dziennik Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska