Podziemny Olkusz w drugim etapie konkursu „Zabytek zadbany”
Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę zabytków, które zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu „Zabytek zadbany”.
Na liście zawierającej 67 zabytków z całego kraju nie zabrakło obiektu z powiatu olkuskiego. W drugiej fazie konkursu znalazła się największa atrakcja turystyczna Srebrnego Miasta – Podziemny Olkusz.
Ekspozycja „startuje” w kategorii „adaptacja obiektów zabytkowych” i rywalizuje między z innymi z dworem w Ochli, pałacem w Sobieszowie, wodociągową wieżą ciśnień w Górze czy budynkiem dawnej kasy Gubernialnej w Kaliszu.
Pierwszy etap konkursu polegał na ocenie formalnej wniosków. Do drugiego etapu, który będzie polegał na ocenie merytorycznej zakwalifikowało się 67 spośród 78 obiektów. Nagrodami w konkursie są tytuły laureatów, dyplomy oraz tablice do oznaczenia zabytku.
Warto przypomnieć, że w 2021 roku inna atrakcja gminy Olkusz – zamek w Rabsztynie uzyskał nagrodę specjalną. Atrakcja „startowała” w kategorii „właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”.
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz podzielony został na dwie ekspozycje. Pierwsza z nich znajduję się w piwnicach XIV-wiecznego ratusza. Ta część opowiada o dziejach Srebrnego Miasta. Ze znajdujących się tam eksponatów oraz interaktywnych tablic można dowiedzieć się jak wyglądał rozwój terytorialny miasta oraz poznać najciekawsze wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Olkuszu.

Druga ekspozycja jest związana z górnictwem. Znajduje się ona w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego. Pośród wielu ciekawych materiałów dydaktycznych nie brakuję maszyn używanych w dawnych kopalniach. Można tam zobaczyć między innymi: kierat, płuczkę, kopaczki i wiele innych.

Warto wspomnieć, że muzeum cieszy się uznaniem nie tylko wśród mieszkańców Olkusza i okolic. Atrakcje bardzo pozytywnie oceniają także turyści z całego kraju.
Bilet ulgowy kosztuje 16 złotych. Przysługuje on młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia, posiadaczom Karty Dużej Rodziny, posiadaczom Olkuskiej Karty Seniora oraz emerytom i rencistom. Cena biletu normalnego to 21 złotych. W kasie biletowej istnieje możliwość wykupienia audioprzewodnika, który kosztuje 8 złotych.
Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 18.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Nowe ujęcie wody pitnej dla mieszkańców Olkusza, Bukowna, Bolesławia i Klucz
- Szokujące nagranie z Olkusza. Piesza na przejściu mogła zostać potrącona trzy razy!
- W Troksie koło Olkusza może powstać strzelnica. Mieszkańcy oburzeni
- Powstał ciekawy pomysł na renaturyzację koryta Witeradówki w Olkuszu
- W powiecie olkuskim będzie aż osiem wielkich zalewisk
- Tak postępują prace przy budowie wiaduktu nad torami kolejowymi w Bukownie
