Pogoda długoterminowa na zimę 2022/2023
Wciąż rosnące ceny węgla i prądu oraz coraz bardziej odczuwalny kryzys energetyczny, napawają Polaków strachem, zwłaszcza jeśli chodzi o nadciągające, zimne miesiące, podczas których trzeba ogrzać dom lub mieszkanie. Dla niektórych sroga zima mogłaby okazać się tragiczna w skutkach, szczególnie finansowych. Przygotowane przez IMGW wstępne prognozy długoterminowe na zimę 2022/2023 napawają jednak optymizmem. Tym razem "zima stulecia" ominie nas szerokim łukiem.
Jak będzie wyglądać tegoroczna zima? Listopad i grudzień
Znamy już prawdopodobne anomalie średniej temperatury w Polsce na październik, listopad i grudzień. Wyniesie ona od 1 do 2 stopni, co oznacza, że temperatura w tych miesiącach może przekroczyć średnią z lat 1991-2020. Wartość bliska zeru, czyli średnim temperaturom odnotowywanym w danym okresie, wystąpi najprawdopodobniej na północy kraju już w listopadzie. W pozostałej części odnotujemy temperatury ok. 1,3 - 6,4 stopni Celsjusza. W tym samym miesiącu można spodziewać się pierwszych opadów śniegu. Suma opadów w całym kraju - za wyjątkiem rejonów nadmorskich - powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej.

Z kolei w grudniu średnia opadów może przekroczyć normę z lat 1991-2020. Należy spodziewać się częstych opadów deszczu i deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Średnie temperatury powietrza wyniosą od - 3.1 do plus 3 stopni Celsjusza. Możliwe także przejściowe burze. - Polska może znaleźć się przeważnie pod wpływem cyrkulacji strefowej, która charakteryzować ma się dynamicznymi warunkami pogodowymi - czytamy na fanipogody.pl.

Styczeń i luty z większymi opadami
Model CFSv2 przewiduje, że styczeń w skali miesięcznej będzie miesiącem ciepłym. Temperatura może być wyższa nawet o 2 stopni Celsjusza od normy wieloletniej. Możliwe jednak okresowe ochłodzenia oraz spadki temperatur poniżej średniej. Ponadto przez Polskę często przechodzić będą strefy frontowe, co oznacza, że styczeń najprawdopodobniej okaże się miesiącem wilgotnym.
W lutym nie należy spodziewać się większego i dłuższego ochłodzenia. Z powodu raczej ciepłych mas powietrza, pokrywy śnieżne szybko będą się roztapiać, nie pozwalając tym samym na odpowiednie nawilżenie głębszych warstw gleby po upalnym lecie. Niże znad Atlantyku mogą jednak przynieść chwilowe opady, silny wiatr oraz okresowe burze. Ilość opadów powinna jednak pozostać w normie wieloletniej. Może ona zostać przekroczona jedynie na północy i północnym-wschodzie kraju.
Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody - prognoza sezonowa


Sezonowa prognoza z ECMWF przedstawia wynik dla miesięcy od listopada do stycznia. Obrazuje ona anomalię średniej miesięcznej temperatury powietrza dla wymienionych miesięcy w odniesieniu do okresu referencyjnego 1993-2016. Wynik z CFS zobrazowany został dla okresu od października 2022 do stycznia 2023, dla każdego miesiąca oddzielnie, w odniesieniu do okresu referencyjnego 1990-2020.
Przypomnijmy, że prognozy długoterminowe mają charakter orientacyjny. Są przewidywane na podstawie danych zebranych zarówno za okres referencyjny, jak i obserwacji meteorologów. Mogą one ulec jeszcze zmianie, dlatego najlepiej na bieżąco śledzić prognozy pogody na nadchodzące tygodnie i miesiące.
