Ich sceną był tym razem rynek w Bobowej, na którym wspólnie z zespołami Koronka z tejże miejscowości, Kowalnia ze Stróż oraz Jaślanie z Jasła promowali pracę zbiorową wydaną pod redakcją Henryka Kusia, założyciela zespołu Pogórzanie i jego długoletniego choreografa. Wydawnictwo ukazało się nakładem Stowarzyszenia GRYF i stanowi kompendium wiedzy o regionie Pogórza.
- To 166 stronicowa publikacja w miękkiej, kolorowej oprawie. Książka nie dotyczy samego zespołu Pogórzanie, ale w szerszy sposób opisuje kulturę ludową pogórzan. Uwzględnia szczegółowo opisy tradycji, stroju, tańców. Współautorami są między innymi Maria Brylak-Załuska, Stefania Bogumiła Kowalska, choreograf, Michalina Wojtas, choreograf. Do książki dołączona jest płyta z czterdziestoma sześcioma utworami muzyki pogórzańskiej. Wydana została pod patronatem starosty nowosądeckiego Jana Golonki. Materiał nagrano w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Sączu. Wykonała je kapela w składzie Andrzej Przybycień - pierwsze skrzypce, Jadwiga Adamczyk, drugie skrzypce, Henryk Waląg - bas - mówi Halina Czeluśniak, szefowa Zespołu Pogórzanie.
W czasie występu promującego książkę Pogórzanie swoim tańcem i śpiewem w doskonały sposób ukazali tradycje muzyczne i taneczne regionu oraz jego bogactwo. - Wiodący program zespołu oparty jest na tradycyjnym folklorze Pogórza. Zbliżony jest do form autentycznych i prezentowany w opracowaniu artystycznym. Mamy w swoim repertuarze tańce narodowe, suitę pogórzańską oraz suity taneczne innych regionów etnograficznych - rzeszowskiego i krakowskiego. Od momentu powstania do współczesności koncertowaliśmy w wielu miejscach naszego kraju, ale również za granicą, m.in.: na Węgrzech, w Bułgarii, Rosji, Słowacji, na Ukrainie, w Danii i Francji - opowiada szefowa zespołu.
Artyści cenią sobie prestiżowe nagrody i wyróżnienia, a wśród najcenniejszych, a wymieniają I miejsce w Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Rybniku w 1979 roku, I miejsce - Złote Serce Żywieckie w Festiwalu Górali Polskich w Żywcu w 1989 roku i w tym samym roku III miejsce - Brązowa Ciupaga na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Ponadto I miejsce w XXX Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w 1999 roku oraz II miejsce w III Międzykulturowym Festiwalu Folkloru "Zagłębie i sąsiedzi" w Dąbrowie Górniczej w 2010 roku.
- Wśród osiągnięć nie sposób pominąć nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, a także udział w audycji Radia Echo pod nazwą "Dunajcowe pogwarki". Zespół brał również udział w nagraniu materiału filmowego przez TV Polonia w ramach cyklu "Przywitania" Wojciecha Nowakowskiego oraz przez RTV Gorlice "Tradycje wielkanocne na Pogórzu" promującego ziemię gorlicką - dodaje Halina Czeluśniak.
Powstałe wydawnictwo jest doskonałym wstępem, do jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej, które Regionalny Zespół Taneczny Pogórzanie będzie świętował w przyszłym roku.