Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb ppor. Bronisławy Perzanowskiej - ostatniego żołnierza Batalionów Chłopskich Obwodu Wadowice. Spoczęła na Cmentarzu Rakowickim

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Ppor. Bronisława Perzanowska
Ppor. Bronisława Perzanowska Archiwum UM Wadowice
15 lutego 2024 roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbył się pogrzeb ppor. Bronisławy Perzanowskiej - ostatniego żołnierza Batalionów Chłopskich Obwodu Wadowice. W czasie II wojny światowej była kurierką graniczną przenoszącą rozkazy pomiędzy Generalnym Gubernatorstwem a Rzeszą Niemiecką oraz łączniczką Armii Krajowej. Dwa razy została wówczas aresztowana i dwa razy odbita. Jej życiorys zasługuje na film.

Ppor. Bronisława Perzanowska, ps. „Antylopa”, „Poziomka”, ostatni żołnierz Batalionów Chłopskich Obwodu Wadowice zmarła w niedzielę 11 lutego 2024 roku w wieku 98 lat.

Życiorys żołnierki spod Wadowic

Bronisława Perzanowska urodziła się 31 stycznia 1926 roku w rodzinie Karola Gajdy w Dąbrówce w pow. wadowickim. Podczas niemieckiej okupacji, w styczniu 1942 roku wstąpiła w szeregi Batalionów Chłopskich Obwodu Wadowice (kryptonim „Walenty”), którego komendantem był pochodzący z Marcyporęby Stefan Turek ps. „Świerk”.

Bronisława (wówczas Gajda) pełniła funkcje szefa służb sanitarnych Obwodu oraz komendanta Szpitala Polowego BCh w Dąbrówce. Kolportowała prasę konspiracyjną między Krakowem a Leńczami, była kurierką graniczną, przenoszącą rozkazy przez przebiegającą wzdłuż Skawy granicę między Generalnym Gubernatorstwem a Rzeszą Niemiecką, oraz łączniczką Armii Krajowej. Podczas okupacji (1942-1944) ukończyła tzw. Publiczną Szkołę Zawodową dla Młodzieży Rolniczej w Stryszowie.

Dwukrotnie ranna w walkach - w Stryszowie oraz w Zagórzu koło Mucharza. Również dwukrotnie znalazła się w więzieniu. Po aresztowaniu przez niemiecką żandarmerię w Stryszowie została odbita przez żołnierzy podziemia z placówki Grenzschutzu w Zagórzu. Po raz kolejny trafiła do więzienia po zatrzymaniu przez NKWD, ale i tym razem konspiratorzy zdołali ją uwolnić.

W Batalionach Chłopskich dosłużyła się stopnia sierżanta i została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi RP z Mieczami. Bronisława Gajda ujawniła się przed Komisją Likwidacyjną AK Okręgu Śląskiego Obwodu Wadowice 15 października 1945 roku (tutaj podano datę urodzenia 26 lutego 1926 roku). Po wojnie zamieszkała w Krakowie.

Była represjonowana w latach PRL. Dopiero po zmianach ustrojowych uhonorowano jej poświęcenie z lat wojny. W kwietniu 1995 roku Bronisława Perzanowska została odznaczona Krzyżem Batalionów Chłopskich a siedem lat później, w styczniu 2002 roku awansowana do stopnia podporucznika Wojska Polskiego. Pełniła funkcję sekretarza struktur Małopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Krakowie (ul. Batorego 2). W 2001 roku premier RP Leszek Miller nadał jej zaszczytny tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska