Już z daleka słychać było uderzenia młota, a pod basztą ukazał się obraz nie z tej epoki: duży zabytkowy miech kowalski, obok płonący na węglowym palenisku ogień, kowadło, szlifierka i cebrzyk z wodą do hartowania żelaza tak wyglądał pokaz kucia żelaza w wykonaniu Jacka Włodarczyka z Żurady.
Aż wierzyć się nie chce, że przy pomocy ciężkiego młota można wytworzyć tak misterne dzieła sztuki. Rozumie się, młot musi być połączony nie tylko z silnym ramieniem, ale i z talentem i wysokimi umiejętnościami artystycznymi. Te zostały wielokrotnie docenione. Udowadniają to liczne dyplomy, statuetka Olkuskiej Nagrody Artystycznej przyznanej Jackowi Włodarczykowi w 2015 za całokształt osiągnięć twórczych i złoty orzeł otrzymany na targach przedsiębiorczości.
Jacek Włodarczyk jest również założycielem stowarzyszenia Pozytywnie Zakręceni Rękodzielnicy, które zrzesza i promuje rękodzielników z okolic Olkusza.
Od 10 lat, w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, państwo Włodarczykowie organizują w kuźni kucie "kos bojowych", które w 2019 roku otrzymało Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Kuli kosy na dziedzińcu Podziemnego Olkusza w akompaniamencie pieśni ludowych
Na dziedzińcu Podziemnego Olkusza zagrał i zaśpiewał zespół utalentowanych młodych ludzi Dziady Mickiewicza. To ich debiut, bardzo udany. Stylowe stroje, piękne pieśni i muzyka liry korbowej tworzą niepowtarzalny klimat.
Każdy mógł spróbować się w sztuce pod okiem mistrza.
- Domy z ogrodem w Olkuszu i okolicy do zamieszkania od zaraz
- Darmowe szkolenia z jazdy na deskorolce i hulajnodze w Silver Parku w Olkuszu
- Rodzinne potyczki sportowe w Olkuszu
- Festyn strażacki w Bukownie. Zabawa, pyszne potrawy i muzyka
- Olkusz chce dostać 130 mln zł na inwestycje z Polskiego Ładu!
- Festiwal baniek mydlanych w Olkuszu
