Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci w Oświęcimiu interweniowali wobec trzech nastolatek upojonych alkoholem. Dwie były z Brzeszcz, jedna z Oświęcimia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Policjanci z komendy w Oświęcimiu interweniowali wobec trzech nastolatek upojonych alkoholem. Jedna została zabrana przez pogotowie do szpitala
Policjanci z komendy w Oświęcimiu interweniowali wobec trzech nastolatek upojonych alkoholem. Jedna została zabrana przez pogotowie do szpitala KPP Oświęcim / zdjęcie ilustracyjne
Policjanci z komendy w Oświęcimiu interweniowali wobec trzech nastolatek upojonych alkoholem. Dwie trafiły pod opiekę rodziców, trzecia na leczenie do szpitala. Sytuację zagrażającą życiu i zdrowiu młodych dziewczyn - dwóch z Brzeszcz i jednej z Oświęcimia dostrzegli mieszkańcy osiedla Stare Stawy, którzy powiadomili policję.

Interwencja policji na os. Stare Stawy w Oświęcimiu

Do zdarzenia doszło w sobotę, 7 stycznia wieczorem. O godzinie 18 operator numeru alarmowego odebrał anonimowe zgłoszenie dotyczące pijanych nastolatek przebywających przy placu zabaw na terenie jednego z oświęcimskich osiedli. Z relacji zgłaszających wynikało, że jedna z nastolatek leży na ziemi.

Na wskazanym miejscu wezwany policyjny patrol natrafił na trzy nastolatki: dwie 14-letnie mieszkanki gminy Brzeszcze oraz 15-letnią mieszkankę Oświęcimia.

- Były one pod silnym działaniem alkoholu i źle się czuły. Mundurowi udzielili im pierwszej pomocy i wezwali Pogotowie Ratunkowe oraz rodziców. Policjanci ustalili również, że nastolatki wspólnie spożyły butelkę wódki o pojemności 0,7 litra - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Dwie z nich po badaniach zostały oddane pod opiekę rodziców, natomiast jedna z 14-latek trafiła na leczenie do szpitala. Badanie jej stanu trzeźwości wykazało 1,9 promila alkoholu.

Sprawa trafi do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu

Materiały sprawy zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, celem wszczęcia sprawy o przeciwdziałanie demoralizacji. Odrębne postępowanie zostanie wszczęte w celu ustalenia okoliczności w jakich nieletnie weszły w posiadanie alkoholu, a także czy doszło do przestępstwa rozpijania małoletnich.

- Na podziękowanie zasługują osoby, które widząc tak młode osoby będące pod wpływem alkoholu, obawiając się o ich zdrowie i życie, zadzwoniły pod numer alarmowy 112. Taka rekcja być może zapobiegła tragicznym następstwom karygodnego zachowania nieletnich - dodaje policjantka.

Policjanci przypominają rodzicom, że czas spędzany poza domem przez nastolatków staje się okazją do eksperymentowania z papierosami, alkoholem czy narkotykami. W przypadku osób do 18 roku życia takie zachowanie stanowi przejaw demoralizacji.

Funkcjonariusze apelują do rodziców, aby zwracali uwagę na zagrożenie uzależnieniami, a także podnosili ich świadomość w zakresie poszanowania norm społecznych oraz prawa.

- Od najmłodszych lat trzeba spędzać z dzieckiem czas, uczyć przez mądre odpowiedzi na zadawane pytania, tłumaczyć na czym polega życie, przestrzegać przed zagrożeniami, a w trudnych chwilach być obok dziecka czy nastolatka i go wspierać - podkreśla Małgorzata Jurecka.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska