Pętla indukcyjna w komendzie Policji w Oświęcimiu
Pętle indukcyjne, które stanowią jeden ze środków wspomagania słuchu osób, korzystających z aparatów słuchowych i implantów ślimakowych do komend powiatowych zakupiła Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.
Jest to urządzenie, które przesyła dźwięk bezpośrednio do aparatu słuchowego, czy implantu ślimakowego osoby z niepełnosprawnością słuchu.
Osoba z implantem ślimakowym lub korzystająca z aparatu słuchowego wyposażonego w odbiornik pętli indukcyjnej, słyszy czysty dźwięk bezpośrednio z mikrofonu osoby mówiącej, co pozwala na wyeliminowanie problemów związanych z akustyką pomieszczenia i szumami z otoczenia. Wystarczy, że na swoim aparacie słuchowym przełączy tryb M na T.
Z całą pewnością urządzenie poprawi komfort komunikowania się policjanta z osobą z dysfunkcją słuchu, posiadającą aparat słuchowy lub implant ślimakowy - zaznacza Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Sposoby komunikowania się ze służbami ratunkowymi osób z niepełnosprawnościami mowy i słuchu
W pilnych przypadkach osoby z dysfunkcją mowy lub słuchu, mogą dokonać wezwania interwencji Policji, Pogotowia Ratunkowego lub Straży Pożarnej, przez wiadomość tekstową wysłaną w postaci SMS z telefonu komórkowego.
Na terenie Małopolski osoby z dysfunkcją mowy lub słuchu, zgłoszenia alarmowego mogą dokonać wysyłając SMS pod numer telefonu 728 112 112.
Sposób dokonania zgłoszenia za pomocą SMS:
Na początku SMS należy wpisać:
- swoje imię i nazwisko
- podać: jestem osobą niesłyszącą; niemówiącą;
- podać adres zdarzenia tj. powiat, gminę, miejscowość, ulicę oraz nr domu
lub mieszkania;
- krótko opisać co się stało;
- podać liczbę osób poszkodowanych
- można wskazać służbę, która wg zgłaszającego jest potrzebna;
Z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, zostanie przesłany SMS potwierdzający przyjęcie zgłoszenia. Następnie w bezpiecznym miejscu należy oczekiwać na przyjazd służb ratunkowych.
Zgłoszenia można dokonać również za pośrednictwem Aplikacji Alarm112.
Apel policji w Oświęcimiu
Przy tej okazji policja apeluje do osób, które w swojej rodzinie lub sąsiedztwie mają osoby z niepełnosprawnościami, o przekazywanie im informacji, dzięki którym w razie potrzeby będą wiedzieć w jaki sposób, samodzielnie uzyskać pilną pomoc służb ratunkowych.
Czytaj także
