https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toalety przy Zalewie Bagry częściej zamknięte niż dostępne dla mieszkańców. Nawet trzy serwisy dziennie nie wystarczają. Ciągłe dewastacje

Aleksandra Łabędź
Toalety przy Zalewie Bagry częściej zamknięte niż dostępne dla mieszkańców. Nawet trzy serwisy dziennie nie wystarczają
Toalety przy Zalewie Bagry częściej zamknięte niż dostępne dla mieszkańców. Nawet trzy serwisy dziennie nie wystarczają Anna Kaczmarz/Archiwum
Trwa kulminacja sezonu kąpielowego, tysiące osób wypoczywających nad wodą, mieszkańcy Krakowa i przyjezdni goście, a także notorycznie pojawiająca się informacja "Toaleta nieczynna". Z takim problem muszą się mierzyć osoby, które upalne letnie dni spędzają nad Bagrami w Krakowie. Przy zalewie znajduje się 10 toalet stałych. W ostatni weekend czerwca plażowicze mogli korzystać z zaledwie trzech, a także z siedmiu toi-toi. Jak wskazuje miasto, każda z toalet jest serwisowana 3 razy dziennie, jednak zdarza się, że nawet po godzinie od wykonania serwisu, mieszkańcy już zgłaszają, że toalety zostały zniszczone, lub są w złym stanie sanitarnym czy też, że system płatności nie działa. Koszt serwisowania toalet przekroczył już dochody z opłat za ich udostępnianie niemal 5-krotnie.

Krakowscy radni apelują do prezydenta miasta o interwencję w sprawie funkcjonowania toalet stałych przy Zalewie Bagry w Płaszowie.

- W obecnym sezonie Park Miejski Bagry Wielkie jest jednym z trzech czynnych miejskich kąpielisk, w związku z czym w pogodne dni, a zwłaszcza w weekendy wypoczywają tu tysiące osób. W weekend 29-30 czerwca br. na całym terenie Parku z istniejących dziesięciu stałych toalet funkcjonowały trzy! Z czego dwie były przystosowane do płatności tylko bilonem. Taka sytuacja nie jest sporadyczna, a wręcz ciągła! Toalety niby są sprawne, ale wiszą na nich kartki "Toaleta Nieczynna". Tysiące osób wypoczywających na kilku hektarowym terenie mogą skorzystać tylko z 3 toalet stałych oraz z 7 przenośnych toi-toi - pisał na początku lipca w interpelacji do prezydenta Krakowa, radny Rafał Zawiślak.

Z podobnym apelem zwrócił się również radny Piotr Moskała, który z kolei wyjaśniał: "W związku z interwencją mieszkańców bardzo proszę o udzielenie informacji, dlaczego toalety przy Bagrach są notorycznie nieczynne. Dlaczego w szczycie sezonu, gdzie na kąpielisku przebywa tysiące ludzi nie można w cywilizowany sposób skorzystać z toalety? Dlaczego system płatności notorycznie nie działa?" - pytał radny.

Dodatkowo Moskała zadał również pytania o to, jakie są zyski i koszty dotyczące udostępniania toalet, a także czy miasto rozważało, aby w sezonie wakacyjnym znieść te opłaty.

- W opinii mieszkańców główną przyczyną notorycznego dewastowania drzwi i toalet jest brak możliwości wniesienia opłaty ze względy na niedziałający system - podsumowuje radny.

Jak wskazuje prezydent Aleksander Miszalski, toalety stacjonarne zlokalizowane w obrębie Parku Miejskiego Bagry Wielkie zostały wybudowane w ramach inwestycji prowadzonej przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Z kolei w pierwszym półroczu br. zostały przekazane jednostce Klimat-Energia-Gospodarka Wodna w celu ich uruchomienia oraz bieżącego utrzymania.

Toalety są czynne, ale mogą nie działać ....

- Toalety w rejonie Parku Miejskiego Bagry Wielkie są czynne niemniej jednak może dochodzić do ich okresowego wyłączania z użytkowania na skutek dewastacji. Serwis każdej z toalet bezobsługowych odbywa się trzy razy dziennie, wykonywane jest sprzątanie, testowane są systemy płatności bilonem i kartą oraz sprawdzany jest ogólny stan techniczny toalet. Krótko po wykonanym serwisie jednostka KEGW otrzymuje informacje o sprawności toalet. Niestety zdarza się, że nawet po godzinie od wykonania serwisu są zgłoszenia od mieszkańców o zniszczeniu toalety, jej złym stanie sanitarnym lub niedziałaniu jej systemu/elementu - wyjaśnia w odpowiedzi na interpelacje prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Włodarz miasta wskazuje, że najczęściej dochodzi do zniszczenia drzwi, moneterki poprzez wrzucanie do niej różnych przedmiotów, a także wyrywane są terminale do płatności zbliżeniowych.

Aleksander Miszalski dodaje również, że: "Tego typu dewastacje mogą wystąpić każdego dnia, a w sezonie letnim występują bardzo często. Firma serwisująca toalety na bieżąco naprawia zniszczenia, niemniej nie jest w stanie realizować napraw w czasie rzeczywistym. Część uszkodzonych elementów wymaga całkowitej wymiany, a to wydłuża czas naprawy".

Tylko w czerwcu br. doszło do czterech tego typu dewastacji: włamania do toalet, wyłamywanie drzwi, malowanie graffiti, wyrywanie samodomykaczy, zniszczenie systemu płatności i elektrozaczepów.

W sytuacji, gdy któraś z toalet stałych nie działa, jednostka KEGW jest zobowiązana, by w możliwie najkrótszym czasie rozstawić w pobliżu kabiny przenośne typu TOI-TOI wyposażone w umywalki.

Jednocześnie w rejonie Zalewu Bagry ustawiono dodatkowe toalety przenośne ze względu na dużą liczbę osób korzystających z kąpieliska.

Ile to kosztuje?

- Dochody z opłat za udostępnianie toalet w okresie od ich otwarcia, tj. od stycznia 2023 roku do czerwca 2024 r. wyniosły 21 461 zł. Koszty obejmujące serwisy toalet, opłaty za energię, wodę, ścieki, naprawy wyniosły w tym samym okresie 116 931 zł - wylicza prezydent miasta i jednocześnie podkreśla, że na terenie miasta obowiązują opłaty za korzystanie z szaletów publicznych ustalone zarządzeniem prezydenta z 15 lutego 2022, które nie przewiduje zniesienia opłat za korzystanie z szaletów publicznych w sezonie wakacyjnym.

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska