FLESZ - Pandemiczna matura. Uczniowie czują strach
Szkoła Transportu Politechniki Krakowskiej jest nowoczesną, międzywydziałową i unikatową w skali kraju inicjatywą Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Inżynierii Lądowej PK.
Powołując Szkołę Transportu, odpowiadamy na potrzeby dynamicznie rozwijającego się sektora transportu i idące za nimi zapotrzebowanie na wszechstronnie wykwalifikowaną kadrę inżynierską w tej branży - mówi dr hab. inż. Maciej Szkoda, prof. PK, kierownik Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego.
To właśnie ta jednostka, wspólnie z Katedrą Pojazdów Samochodowych WM oraz jednostkami Wydziału Inżynierii Lądowej – Katedrą Systemów Transportowych i Katedrą Dróg Kolei i Inżynierii Ruchu, tworzy strukturę Szkoły Transportu PK. Obejmie ona studentów trzech kierunków (transport na WIL, środki transportu i logistyka oraz pojazdy samochodowe na WM) oraz kilkunastu specjalności na I i II stopniu studiów.
Kandydaci na studia będą się rekrutować na wybrany kierunek na danym wydziale, a w trakcie studiów – poza zajęciami ze swojego programu kształcenia – będą mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, projektach, szkoleniach, kursach (np. doskonalenia zawodowego czy oprogramowania inżynierskiego) organizowanych na obu wydziałach.
- Łączymy kompetencje świetnie wykwalifikowanej kadry wykładowców i praktyków branży transportowej oraz zaplecze badawczo-dydaktyczne obu wydziałów, by dać naszym studentom jeszcze więcej możliwości rozwoju, zdobycia wiedzy i umiejętności związanych ze wszystkimi obszarami działalności w branży transportowej – od infrastruktury transportowej, przez kwestie środków transportu i logistyki aż do planowania i zarządzania systemami transportowymi - wyjaśnia prof. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej.
Szkoła Transportu PK to dla przyszłych inżynierów także szansa na podążanie bardziej zindywidualizowaną ścieżką kształcenia, modyfikowaną w miarę zdobywania wiedzy na kolejnych latach studiów.
Interdyscyplinarne kształcenie
Na Politechnice Krakowskiej trwają przygotowania do podobnej ewolucji kształcenia także na innych sztandarowych kierunkach uczelni, tym razem w ramach Szkoły Budownictwa i Architektury, którą powołają Wydział Inżynierii Lądowej i Wydział Architektury. - Politechnika Krakowska słynie z kształcenia najlepszych w Polsce inżynierów budownictwa i architektów. Szkoła Budownictwa i Architektury PK da naszym absolwentom jeszcze większe kompetencje, a więc i mocniejsze atuty na rynku pracy - podkreśla prof. Andrzej Szarata.
Dodajmy, że w ostatnich latach na Politechnice Krakowskiej zwiększyła się liczba kierunków o interdyscyplinarnym charakterze. Są prowadzone we współpracy kilku wydziałów uczelni (to np. gospodarka przestrzenna czy inżynieria czystego powietrza), w kooperacji z innymi szkołami wyższymi (jak inżynieria wzornictwa przemysłowego we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych) czy przy udziale lub pod patronatem biznesowych liderów z otoczenia gospodarczego.
Kierunek odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki prowadzi we współpracy z Krakowskim Holdingiem Komunalnym, automatyce i robotyce na Wydziale Mechanicznym patronuje firma Astor, infotronikę na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oraz inżynierię materiałową na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki objęła patronatem firma ABB, na specjalności inżyniera pojazdów szynowych WM kształci wspólnie ze spółką NEWAG i innymi przedsiębiorstwami z branży kolejowej.
- Ten trend interdyscyplinarnego kształcenia będziemy rozwijać, bo takie są wymagania wobec nowoczesnych inżynierów. Muszą mieć uniwersalny zasób wiedzy i umiejętności, by byli w stanie kreatywnie i elastycznie odpowiadać na potrzeby błyskawicznie zmieniającego się świata - podkreśla rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
