"To studia dla osób lubiących stosowanie metod matematycznych i informatycznych do rozwiązywania problemów praktycznych, a także dla tych, którzy pragną rozwinąć swoje umiejętności uzyskane w trakcie studiów I stopnia o wysoko zaawansowane kompetencje z analizy dużych zbiorów danych, technologii chmurowych, uczenia maszynowego, modelowania stochastycznego, optymalizowania, projektowania" - wymienia krakowska uczelnia.
Politechnika podkreśla też, że obecnie nie ma obszaru przemysłowego czy biznesowego, który działa w oderwaniu od matematyki i analizy danych. Według zapewnień uczelni, absolwenci matematyki stosowanej, studiów o profilu praktycznym, będą gruntownie wykształconymi specjalistami o rozległej wiedzy i solidnych umiejętnościach z zakresu zaawansowanych metod matematyki i analizy danych oraz nowoczesnych narzędzi informatycznych, a także modelowania matematycznego, procesów stochastycznych, symulacji komputerowych, optymalizacji procesów, statystycznego przetwarzania dużych zbiorów danych.
"Zajęcia na naszym kierunku są prowadzone przez doświadczonych nauczycieli akademickich nawet takich, którzy znajdują się corocznie w rankingu TOP 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie oraz praktyków mających stały kontakt z sektorem biznesowym" - informuje PK.
Dal przyszłych pracowników banków, administracji, ochrony zdrowia, branży IT...
Główny nacisk ma być położony na zajęciach laboratoryjnych i projektowych, seminariach oraz praktykach. Uczelnia chce też, by studenci rozwijali m.in. kompetencje biznesowe.
Jeżeli chodzi o możliwości zatrudnienia, absolwenci specjalności Analityka danych mogą realizować się jako analitycy danych w różnych instytucjach z obszaru przemysłu i biznesu, w administracji, ochronie zdrowia, a także w placówkach naukowo-badawczych. Z kolei dla absolwentów specjalności Matematyka w finansach i ekonomii naturalnym wyborem zawodowym będą zapewne banki, sektor ubezpieczeń, branża IT oraz instytucje, w których istotną rolę odgrywają umiejętności analizy ryzyka i modelowania procesów gospodarczych, biznesowych, zjawisk sektora finansowego, bankowego i ubezpieczeniowego.
Kto może startować?
Do udziału w rekrutacji PK zaprasza kandydatów, którzy mają tytuł zawodowy inżyniera lub magistra inżyniera, uzyskany na kierunku, dla którego dyscypliną wiodącą była matematyka lub co najmniej 70 proc. efektów uczenia się przypisano do dyscyplin naukowych: matematyka, informatyka techniczna i telekomunikacja oraz informatyka.
Do udziału w rekrutacji zachęcane są również osoby po ukończonych studiach inżynierskich w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych lub nauk ścisłych i przyrodniczych. "Dla nich przygotowaliśmy rozmowę kwalifikacyjną, która umożliwi zweryfikowanie osiągniętych efektów uczenia się adekwatnych dla I stopnia kierunku matematyka stosowana, prowadzonego na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej" - informuje PK.
Ważne terminy
15 stycznia ruszy elektroniczna rejestracja kandydatów i potrwa do 5 lutego. Rozmowy kwalifikacyjne planowane są w terminie od 6 do 9 lutego, a ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do wpisu na listę studentów - do 12 lutego. Uczelnia podkreśla, że studia na II stopniu matematyki stosowanej rozpoczynają się od semestru letniego, czyli od 26 lutego 2024 roku.
Orlen przejmuje stacje paliw w Austrii. Rozmowa z prezesem Obajtkiem
