FLESZ - Grzegorz Kuczyński o sytuacji na Ukrainie i przyszłości NATO

Na Politechnice Krakowskiej trwa od poniedziałku - koordynowana przez Samorząd Studencki PK - zbiórka rzeczy potrzebnych Ukraińcom, zarówno tym, którzy zostali na Ukrainie, jak i tym, którzy przybywają do Krakowa. Dary można przynosić w godzinach 9-15 do dwóch wyznaczonych punktów:
- Biuro Samorządu - pokój 107, budynek SJO, ul. Warszawska 24
- Klub Kwadrat - ul. Skarżyńskiego 1.
Dary z politechnicznej zbiórki zostaną przekazane do punktów zbiórki miejskiej, będą też służyły bieżącym potrzebom osób przybywających z Ukrainy do Krakowa.
Uczelnia współpracuje ze służbami wojewody małopolskiego w kwestii organizowania miejsc pobytu dla uchodźców w Krakowie. W razie potrzeb uzupełnia wsparcie udzielane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego osobom przybywającym z Ukrainy o niezbędne rzeczy i produkty. W obsługę osób przybywających z Ukrainy do Krakowa włączyli się studenci PK, także ukraińscy. Służą oni także wsparciem w tłumaczeniu.
Na studiach i kursach kształci się obecnie na Politechnice Krakowskiej ok. 150 osób z Ukrainy. Politechnika wzmocniła i przyśpieszyła ścieżki wsparcia socjalnego dla swoich studentów z Ukrainy. Studenci mogą wnioskować m.in. o zapomogi socjalne, o obniżenie lub zwolnienia z opłat czy przesunięcie terminów płatności, mogą uzyskać pomoc związaną z zakwaterowaniem w akademikach.
Centrum Pedagogiki i Psychologii PK wzmocniło ofertę wsparcia psychologicznego dla studentów z Ukrainy. Bezpłatną pomoc codziennie może świadczyć obecnie czterech specjalistów. Pedagodzy i psycholodzy dostępni są stacjonarnie od poniedziałku do piątku przy ul. Lea 114 CPiP PK, pełnią także nieograniczone czasowo dyżury online.
Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej z kolei organizuje dla uchodźców z Ukrainy bezpłatny kurs języka polskiego. Będzie realizowany w grupie 15-osobowej w formie 90-minutowych zajęć dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki w godz. 13.30-15. Szczegółowe informacje i zapisy: Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej, tel. +48 12 628 36 42, +48 695 411 526; e-mail: [email protected].
PK jest też otwarta na rozpatrywanie próśb od studentów, którzy uciekają z ukraińskich uczelni i rozważają kontynuowanie studiów w Polsce. Ministerstwo Nauki i Edukacji pracuje nad rozwiązaniami systemowymi w tej sprawie. Politechnika Krakowska podjęła już wstępne przygotowania (uczelnia otrzymała pierwsze zapytania w tej sprawie od osób z Ukrainy).
- Będziemy gotowi umożliwić zainteresowanym kontynuowanie studiów w naszej uczelni, Politechnika Krakowska chce takie działania realizować - deklaruje dr hab. inż. Jerzy Zając, prorektor ds. współpracy międzynarodowej PK. - Oczywiście tutaj ważną rzeczą jest znajomość języka przez studenta i dostępność odpowiedniego, interesującego studenta kierunku i poziomu studiów - zaznacza.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym