Półtora roku temu do Sejmu trafił projekt noweli Prawa łowieckiego. Proponowane zmiany wywołały burzę. Nie zyskały aprobaty myśliwych.
Sejm przyjął nowelizację. Za uchwaleniem ustawy z poprawkami zagłosowało 221 posłów, 196 było przeciw, zaś siedem osób wstrzymało się od głosu.
Protestujący myśliwi zebrali się w stolicy:
wideo:AIP
Zmiany w Prawie łowieckim dotyczą zwiększenia do 150 metrów odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał zwierzyny. Kolejna kwestia, możliwość wyłączenia swojej ziemi z polowań.
Sporo emocji wywołała poprawka dotycząca zakazu udziału dzieci w polowaniach. W piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego, Lech Bloch - przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, stwierdza, że myśliwym ogranicza się prawo do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami.
Przypominamy:**Kinga Rusin kontra Jan Szyszko i prawo łowieckie: Śmieją się nam w nos!**
Jeśli chodzi o poprawki Platformy Obywatelskiej, które zostały zaakceptowane przez Sejm, dotyczą one zakazu łowów zbiorowych w parkach narodowych, karania za umyślne utrudnianie w polowaniu.
Nad Polskim Związkiem Łowieckim większy nadzór ma mieć ministerstwo środowiska. Szef resortu będzie choćby zatwierdzał statut związku, powoływał zarząd. Wśród założeń jest niekaralność kandydatów do organów PZŁ i kół łowieckich. Wykluczono też, aby do władz związku należały osoby pracujące w PRL-u na rzecz organów bezpieczeństwa.
- Zmiany to ryzyko rozprzestrzenienia się ASF - alarmowała podczas sejmowego posiedzenia Urszula Pasławska (PSL). - Niszczycie 95 lat dorobku polskiej tradycji i standardy Polskiego Związku Łowieckiego na najwyższym poziomie.
Polski Związek Łowiecki podkreśla, że - przez poprawki PiS-u - nie będzie możliwe ograniczanie populacji dzika. A tym samym, zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
"Wprowadzenie przepisu karnego do ustawy Prawo łowieckie, zakazującego strzelanie w odległości mniejszej niż 250 m od zabudowań mieszkalnych, uniemożliwi zwalczanie afrykańskiego pomoru świń na terenach występowania tej choroby, między innymi w okolicach Warszawy oraz innych obszarach Polski z zabudową kolonijną", czytamy w oświadczeniu skierowanym do szefa rządu.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas
Zmiany w Prawie Łowieckim dopuszczają izby rolnicze do procesu wyznaczania obwodów łowieckich, udział przedstawiciela izb w inwentaryzacji zwierząt łownych.
Nowela trafi teraz do Senatu.
Celem nowelizacji było wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r.