https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska nierówność emerytalna i sprawiedliwy wariant czeski

Zbigniew Bartuś
Nawet w czasach pokoju kobiety żyją dłużej od mężczyzn. W UE różnica wynosi średnio 5,5 roku, przy czym na Litwie i Łotwie ponad 10, a w Danii, Irlandii, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i na Cyprze około 4. Rodzący się dzisiaj w Krakowie lub Wieliczce chłopczyk ma przed sobą średnio 73,9 lat, a dziewczynka 81,9 – czyli dokładnie 8 lat więcej. Chłopcy młodo giną w wyniku tzw. ryzykownych zachowań, brawury na drogach, bójek itp.

Z powodu pracy w ciężkich profesjach też umiera dużo więcej mężczyzn niż kobiet. Jeśli mężczyzna dożyje emerytury, jego prognozy na dalsze (prze)życie stają się bardziej optymistyczne. Ale nie aż tak jak kobiet. W wieku przedemerytalnym różnica topnieje ze wspomnianych 8 do 5 lat.

Polki dłużej żyją i jeszcze dłużej pobierają emerytury – bo wcześniej rezygnują z pracy. Z danych ZUS wynika, że przeciętna kobieta odchodzi obecnie na emeryturę w wieku 60 lat, a przeciętny mężczyzna – w wieku 63. Statystyki te są jednak mocno zaciemnione przez grupy uprzywilejowane, jak mundurowi i górnicy: dominują tu panowie przechodzący na garnuszek ZUS w wieku 49 lat lub niższym.

90 proc. pozostałych, nieuprzywilejowanych, zaczyna wieść żywot emeryta w wieku 65 i więcej lat. I ma przed sobą średnio 15 lat. O 10 mniej niż kobiety! To rekordowa różnica w krajach rozwiniętych.

W cywilizowanym świecie uznano różnicowanie wieku emerytalnego wedle płci za niesprawiedliwe – niemal wszystkie kraje uruchomiły już mechanizmy zrównywania owych różnic. Tymczasem dzierżąca wspomniany rekord Polska kroczy w przeciwnym kierunku. Efektem będzie (już jest!) nędza emerytek.

Na tym tle ciekawy wydaje się pomysł czeski. Wiek emerytalny wynosi tam 65 lat dla wszystkich, ale dla kobiet, które odchowały 2 dzieci – 64 lata, troje dzieci – 63 lata, zaś czworo dzieci – 62 lata. Wydaje się to sensowniejsze od prostego zrównania wieku, a zarazem o wiele sprawiedliwsze niż to, co mamy w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polak na emeryturze spędza 15 lat, a Polka aż 25. Ale nowe emerytury mężczyzn to średnio 2600 zł, a kobiet 1500 zł. Polska to ewenement

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polka
Kobiety żyją dłużej bo cały czas pracują. Praca zawodowa, prace przy dzieciach, dźwiganie zakupów, sprzątanie, to ciągły ruch ale i stres. Mężczyzna przychodzi z pracy i siada przed telewizorem - czeka na podanie obiadu. Nie ma ruchu, siada mu krążenie i podnosi je piwkiem. To nie historia, to rzeczywistosc obecnych potencjalnych emerytów. To młode pokolenie wprowadza podział obowiązków bo żadne nie chce czuć się wykorzystywane. Dlatego obecnie statystyki podają taki okres życia kobiet i mężczyzn. Kobiety pracowały na dwóch etatach, licząc pracę w domu, a ten drugi był na dodatek niepłatny. Dlatego powinny wcześniej moc przejść na emeryturę, ale okres próbny,szycia na emeryturze powinien być liczony tak jak mężczyzn 15 lat. Do 90 lat dożywa obecnie pokolenie wojenne i powojenne, obecni 60 latkowie często nie dożywają emerytury i to bez względu na płeć.
...?
Czasy kiedy kobiety odchowały dzieci a mężczyźni czytali prasę odeszły do lamusa .... już ładnych parę lat temu ... nawet w Polsce ... dlatego też nie widzę powodu do takiego rozwiązania ... lepiej zamiast tego poprawić system socjalny
G
Gość
i tyle !
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska