Pomarańczowe działania ludzi skupionych na pomocy
Pomarańczowy - to znak ostrzegawczy. Dlatego symboliczna wstążka tej kampanii ma kolor pomarańczowy.
- Bądźmy uważni i szczerze zainteresowani bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Bądźmy gotowi reagować na przemoc wobec najmłodszych, zależnych, bezbronnych. Bądźmy w tym razem ramię w ramię, serce w serce, działanie w działanie - mówią przedstawiciel Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy w Wieliczce, organizatorzy tutejszej Pomarańczowej Wstążki.
Od lat w pierwszych dniach listopada, aż do 19 w gminie Wieliczka odbywają się spotkania, w tym czasie dorośli rozmawiają o prawach dziecka, jego godności, szacunku, bezpieczeństwa, które przysługują dzieciom. Jak powiedziała nam Dominika Chylińska, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce w ramach "pomarańczowych" działań w Wieliczce skupieni są ludzie, którzy angażują się na rzecz pomocy dzieciom, rozumieją problem, są gotowi współdziałać.
Odbyło się już wiele warsztatów dla dzieci, warsztatów relaksacyjnych dla młodzieży, gier profilaktycznych, konkursów, zabaw i szkoleń także dla dorosłych.
Klucze, które codziennie otwierają nową moc
Hasłem tegorocznej kampanii są słowa: "Klucz do wewnętrznej mocy".
- Codziennie w akcjach, szkoleniach, warsztatach, konkursach dla dzieci i młodzieży oraz spotkaniach dla dorosłych odkrywamy nowe klucze do przeciwdziałania przemocy, Na każdy dzień mamy klucz, który otwiera inną moc. W naszej akcji współpracujemy z wieloma instytucjami i na finał Pomarańczowej Wstążki, który będzie w niedzielę 19 listopada w Solnym Mieście w Wieliczce przygotujemy wspólną akcję. Każda z instytucji przygotuje stoisko oraz zadania profilaktyczne dla dzieci, wszystko po to, żeby przez zabawy i gry wskazywać drogę przeciwdziałania przemocy, a wraz z nią ochronę dzieci i młodzieży przed ich krzywdzeniem - mówi Dominika Chylińska, dyrektorka MGOPS.
Stosika przygotują wielickie instytucje: policja, straż pożarna, ośrodek zdrowia, placówki kultury i sportu, biblioteka, seniorzy. To oni wszyscy mogą pomagać dzieciom w trudnych sytuacjach i za sprawą działań profilaktycznych zapobiegać krzywdzeniu najmłodszych. Na tych stoiskach dzieci będą rozwiązywały zadania, zbierały pieczątki a podczas całego wydarzenia bedą bawiły się z muzyką i tańcami. W minionych latach w akcji finałowej brało udział po około 600 dzieci.
Na finał akcji zaproszeni są rodzice oraz babcie i dziadkowie dzieci z całej wielickiej gminy. To dla nich, dla dorosłych w trzech strefach tematycznych przygotowano warsztaty i spotkania dotyczące umiejętności wychowawczych.
Uczcili niepodległość wspominając walki powstańców pod Krako...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
b]Elektrośmieci na wagę złota?[/b]
