Wnioski złożyło 3958 producentów - taka informacja została przekazana podczas dzisiejszej (23.9) konferencji prasowej wiceministra Jacka Boguckiego i prezesa ARR - Łukasza Hołubowskiego. Jak podali, pozytywnie rozpatrzono 3777 wniosków. Dotyczyły one ograniczenia produkcji mleka o 60 mln kg o wartości przekraczającej 34 mln zł. Wnioski z Polski zostaną przekazane do Komisji Europejskiej zapewne jako z jednego z pierwszych krajów Unii.
O wsparcie mogli ubiegać się hodowcy, którzy w lipcu dostarczali mleko do podmiotów skupujących oraz w jednym z wyznaczonych trzymiesięcznych okresów ograniczą dostawy mleka w stosunku do analogicznego trzymiesięcznego okresu poprzedniego roku kalendarzowego.
Na ograniczenie produkcji mleka KE przeznaczyła 150 mln euro w skali UE.
Wiceminister rolnictwa podkreślił, że mechanizm dobrowolnego ograniczenia dostaw mleka jest dodatkowym mechanizmem, który wspomoże polskich rolników. Na pomoc dostosowawczą przeznaczono 350 mln euro, z czego dla Polski przewidziano 22 670 129 euro.
Zostaną one wypłacone producentom mleka lub producentom w innych sektorach hodowlanych, którzy zrealizują jedno lub więcej działań:
1) redukcja produkcji ponad przewidzianą w projekcie rozporządzenia delegowanego dotyczącego pomocy dla dobrowolnej redukcji mleka lub niezwiększanie produkcji,
2) rolnictwo w małej skali,
3) stosowanie ekstensywnych metod produkcji,
4) stosowanie metod produkcji przyjaznych dla środowiska i klimatu,
5) wdrażanie projektów współpracy,
6) wdrażanie systemów jakościowych mających na celu promocję jakości i wartości dodanej,
7) szkolenia w zakresie instrumentów finansowych i instrumentów zarządzania ryzykiem.

Fot. i informacja: minirol.gov.pl