Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc Ukrainie. Krakowski dworzec z ciepłym posiłkiem i voucherem na dalszą podróż

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Krakowski dworzec kolejowy
Krakowski dworzec kolejowy Andrzej Banaś
Kraków kolejny dzień pomaga uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli na Dworzec Główny PKP. W namiocie na placu Nowaka-Jeziorańskiego przy dworcu mogą liczyć na ciepłą strawę, o którą dba Caritas. W innym z namiotów przed Galerią Krakowską i dworcem wydawane są m.in. ubrania. To do tych namiotów krakowianie mogą przynosić dary żywnościowe, odzież (m.in spodnie, getry, ciepłe rajstopy), buty, pościel czy zabawki, które trafią do uchodźców. Krakowski dworzec dla części uciekających przed wojną jest tylko stacją przesiadkową w drodze dalej na zachód, oknem na świat. Tak było m.in. w przypadku prawie 200 osób, które w sobotę przed południem skorzystały ze specjalnego transportu humanitarnego do Berlina przez Zgorzelec.

FLESZ - O komiku, który został prezydentem

od 16 lat

Uruchomienie specjalnych pociągów jadących w kierunku Niemiec i rozdawanie voucherów na przejazdy zapowiedział w piątek wojewoda małopolski. Kolejny pociąg pozwalający dotrzeć do Berlina przez Zgorzelec odjedzie w sobotę wieczorem, o godzinie 20. Po dotarciu do Zgorzelca pasażerowie przesiadają się do podstawionych autobusów. Natomiast o godz. 23 uchodźcy będą mogli skorzystać z pociągu do Hanoweru, tym razem bezpośredniego. Również w niedzielę ma być uruchomione specjalne połączenie do Berlina.

- Zgodnie z ustaleniami koordynowanymi przez MSWiA i Ministerstwo Infrastruktury, udostępniliśmy uchodźcom z Ukrainy możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu humanitarnego do Niemiec. Także jutro będą na nich czekały takie pociągi. Na bieżąco reagujemy na pojawiające się potrzeby. Wiemy, że było duże zainteresowanie takim kierunkiem. W dotarcie z informacją o tej alternatywnie zaangażowani byli strażacy oraz harcerze. Na numery z prefixem UA w Krakowie zostanie też rozesłany ALERT RCB - z informacją o odjeździe z krakowskiego Dworca Głównego PKP kolejnych pociągów specjalnych do Niemiec

- zapowiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Odzież za jeden uśmiech

W Krakowie został otwarty kolejny punkt pomocy uchodźcom - tym razem to punkt wydawania odzieży, urządzony przy ul. Łagiewnickiej 54, na 600 metrach kwadratowych. Odzież pochodzi z miejskiej zbiórki pomocowej dla Ukrainy, na którą krakowianie przekazali duże ilości ubrań. Urzędnicy zapowiadają, że stale będzie w tym punkcie uzupełniana odzież i jej nie zabraknie, bo są zgromadzone duże jej zasoby. W punkcie ma być też dostępna chemia gospodarcza czy środki higieny osobistej.

Nowy punkt nosi nazwę "Wszystko za jeden uśmiech". Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, a w soboty od 10 do 15.

Aby ułatwić segregowanie i wydawanie odzieży, potrzebne są w tym punkcie stojaki, wieszaki, metalowe i plastikowe kosze na ubrania. Wszystkie takie rzeczy można przywozić na ul. Łagiewnicką 54.

Zbiórka dla Ukrainy - gdzie przywieźć dary?

Jak poinformował krakowski magistrat, od soboty (12 marca) dary da uchodźców z Ukrainy można przynosić do Hali 100-lecia KS Cracovii przy al. Focha 40 (już NIE na stadion miejski). Dary będą przyjmowane w dni robocze w godz. 12–18, a w sobotę i niedzielę w godz. 10–15. Urzędnicy proszą o wcześniejszą segregację darów, co ułatwi pracę wolontariuszom.

Natomiast rzeczy zgromadzone przez zorganizowane zbiórki są zbierane w hali przy ul. Bartników 10 - w dni robocze w godz. 9-18, a w weekend w godz. 9-15.

Jak się okazuje, w tej chwili najbardziej potrzebna jest żywność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska