
Mykwa Wielka - Kraków
Kazimierska łaźnia rytualna – mykwa, nazywana Wielką, znajdująca się przy ul. Szerokiej 6, wzniesiona została w 1567 r. Do basenu, gdzie Żydzi dokonywali rytualnych oczyszczeń, prowadzi w dół około czterdziestu stopni, ponieważ na tej głębokości bije źródło wody koniecznej dla rytualnego oczyszczenia. Dziś, odbudowana po wojennych zniszczeniach mykwa jest znów czynna. W jej budynku mieści się austeria Klezmer Hois - dom klezmerów (kawiarnia, restauracja, pokoje gościnne i księgarnia).

Lokalna Kolej Drezynowa - Regulice
Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach w gminie Alwernia to wyjątkowa i nietypowa atrakcja turystyczna Małopolski. W tym miejscu możesz przejechać się prawdziwą drezyną, która jeździ na utworzonej w 1899 roku linii kolejowej nr 103.
Atrakcja jest odpowiednia dla każdej grupy wiekowej. Do przejażdżki drezyną można wybrać jedną z dwóch tras, pierwsza o długości 11,2 kilometrów, druga 7 kilometrów. Trasa, którą jeżdżą drezyny należy do najpiękniejszych szlaków kolejowych w Polsce, pełnych bogactwa przyrodniczego i geologicznego.

Źródło triasowe - Regulice
Będąc w Regulicach warto wstąpić na ul. Jana Pawła II. Źródło jest krystalicznie czyste i pięknie położone.
Źródełko triasowe w Regulicach wypływa z ukrytych głęboko pod ziemią triasowych skał wapiennych oraz dolomitów. Ma dokonały smak i stałą temperaturę. Niezależenie od pogody i pory roku wynosi 9,2 stopni Celsjusza.
Dodatkową atrakcją jest kilkumetrowej wysokości mur oporowy pod torem kolejowym wykonany z kamienia z nieistniejącego już miejscowego kamieniołomu.
Teren wokół źródełka zagospodarowano jako miejsce do wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Postawiono zadaszone wiaty, ławki i palenisko. Ciekawe elementy ozdobne w postaci rzeźb, łukowatego mostka nad strumykiem oraz studni czynią to miejsce urokliwym i zachęcają do odpoczynku. Źródełko znajduje się na trasie rowerowej Regulice - Rudno.

Wdżar: najbardziej niezwykła góra Małopolski
Góra Wdżar nazywana jest śpiącym wulkanem. Powstała mniej więcej w czasie, kiedy wypiętrzały się Alpy i Himalaje.
Na stokach góry Wdżar działały aktywnie w dziewiętnastym i dwudziestym wieku trzy kamieniołomy: Lisi Łom, Snozka i Tylka. Przez kamieniołomy prowadzi ścieżka dydaktyczna, z przejściami różnej trudności (są na niej zamontowane także łańcuchy). Najciekawszym wyrobiskiem góry Wdżar jest Snozka, która przybrała kształt głębokiego wąwozu, wciętego w południowy stok. Jeśli się w nim znajdziecie, otoczą was wysokie na dwadzieścia parę metrów ściany. To właśnie one przyciągają tu miłośników mocnych wrażeń i wspinaczki, zarówno latem, jak i zimą.
Na tych, którzy lubią fizyczne zagadki, czeka na górze miejsce, gdzie kompas igłowy dosłownie wariuje, albo zamiast północy pokazuje południe.
W miesiącach zimowych działa tu stacja narciarska, wyciągiem można wyjechać na górę przez cały rok. Jest też kolejka górska typu Alpine Coaster, która pędzi 40 kilometrów na godzinę, oraz trasy dla rowerzystów o różnym poziomie trudności (Downhill, A-Line, Free ride, Green line). Rower można wypożyczyć na miejscu.
Na zboczach góry zaś jest park linowy, letni tor saneczkowy, a także miejsce, skąd od wielu lat wznoszą się pod niebo paralotniarze.