Pomysł reorganizacja szkół w gminie Gródek nad Dunajcem musi poczekać. Zabrakło konsultacji ze społecznością szkolną

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
W obradach sesji rady gminy Gródek nad Dunajcem uczestniczyli rodzice raz dyrektorzy szkół
W obradach sesji rady gminy Gródek nad Dunajcem uczestniczyli rodzice raz dyrektorzy szkół print screen sesja rady
Udostępnij:
Podczas sesji rady gminy Gródek nad Dunajcem radni mieli ustosunkować się do uchwały intencyjnej w sprawie reorganizacji dwóch szkół podstawowych w Lipiu i Roztoce-Brzezinach. Pomysł władz gminy wzbudził ostrą dyskusję wśród lokalnej społeczności, rodzice mieli za złe, że nikt nie przeprowadził z nimi żadnych konsultacji, a o wszystkim dowiedzieli się "pocztą pantoflową". Jak się jednak okazało radni usunęli te wnioski z porządku obrad, ponieważ zabrakło opinii społeczności szkolnej. Po tej decyzji rozległy się gromkie brawa. Reorganizacji szkół nie będzie.

FLESZ - Oszuści podszywają się pod numer ZUS-u

Pierwsza w 2022 roku sesja rady gminy Gródek nad Dunajcem została zaplanowana na 25 stycznia, nie zabrakło reprezentacji ze szkół, które miały być poddane reorganizacji. Radni obecni w Zespole Szkół w Gródku nad Dunajcem wycofali z porządku obrad te dwie uchwały dotyczące placówek w Lipiu i w Roztoce-Brzezinach.

- Zabrakło konsultacji z rodzicami i mieszkańcami - zaznaczyła Renata Gądek-Turek, radna z Lipia, która wystąpiła z wnioskiem formalnym o zdjęcie projektów z porządku obrad. Za głosowało trzynastu radnych, jedna osoba była przeciw, jeden radny wstrzymał się od głosu. Radni odrzucili uchwałę intencjonalną, temat zostanie na pewno na jakiś czas zamknięty.

W obradach rady gminy uczestniczyli także rodzice, którzy tę decyzję przyjęli z ulgą, ale obawiają się, że to nie koniec sprawy i muszą być czujni.

- Bardzo się cieszymy my i dzieciaki, że sprawa została odsunięta w czasie, bo nie kryjmy tego, zostało to tylko chwilowo wyciszone, temat szkół w naszej gminie powróci jak bumerang. Będziemy sprawę monitorować tak żeby nie zostać ponownie zaskoczonym - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Anna Kawa, Przewodnicząca Rady Rodziców w szkole w Roztoce-Brzezinach.

Było gorąco!

O stosunkowo małych szkołach zrobiło się bardzo głośno w ubiegłym tygodniu. Lokalne media rozpisywały się o obawach mieszkańców oraz rodziców, którzy dowiedzieli się, że jest propozycja reorganizacji dwóch szkół. Władze gminy w ten sposób szukały oszczędności, rodzice twierdzili, że kosztem uczniów.

Mieszkańcy, a przede wszystkim rodzice dzieci uczęszczających do szkół podstawowych w Roztoce-Brzezinach i Lipiu obawiali się, że szkoły w ich miejscowościach zostaną ostatecznie zlikwidowane. Nad tematem reorganizacji podstawówek w gminie Gródek nad Dunajcem wcześniej obradowała gminna komisja oświaty, projekt uchwały przygotował wójt Józef Tobiasz. Zmiany jakie chcieli wprowadzić w tych placówkach wywołały niemałe poruszenie. - To tylko propozycja, a nie decyzja - zaznaczał gospodarz gminy. Wice-wójt Edyta Brongiel podkreślała, że były to uchwały o zamiarze przekształcenia, a nie o przekształceniu, jeśli nawet zostałyby one przyjęte przez radnych ostateczny głos miałaby Małopolska Kurator Oświaty.

Rodzice mieli za złe wójtowi, że o planach reorganizacji dwóch najmniejszych szkół w gminie dowiedzieli się przypadkiem. Byli zdania, że ten plan stopniowo doprowadziłby do upadku, a ostatecznie zamknięcia placówek. Rodzice powtarzali, że ich obawy wiążą się także z przeniesieniem dzieci do większych oddziałów, gdzie nowe środowisko szkolne może być dla nich w tym momencie szkodliwe.

- To dla nich kolejny stres, jest pandemia te dzieci już wiele przeżyły, nie chcemy, żeby znowu przeżywały. Poza tym w naszej szkole czujemy się jak w rodzinie, dzieci mają świetne warunki do nauki, ewidentne ktoś chce to zniszczyć - mówiła nam Anna Kawa.

Reorganizacja miała polegać na likwidacji oddziałów. W szkole w Lipiu, w której obecnie jest 50 uczniów miały zostać zlikwidowane klasy 4-8, a uczniowie kontynuowaliby naukę w Siennej, natomiast uczniowie(do szkoły uczęszcza 84 uczniów) z Roztoki- Brzeziny uczyliby się w szkole podstawowej w Rożnowie. Głównym powodem pomysłu przekształcenia placówek jest szukanie oszczędności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie