4,51 mln Polaków w wieku 16-74 lata nigdy nie korzystało z internetu. Jeszcze więcej, bo 4,78 mln osób nigdy nie obsługiwało komputera. Lockdown, a także inne ograniczenia życia społecznego i gospodarczego wywołane pandemią pogłębiły cyfrowe wykluczenie. Jak wynika z raportu Federacji Konsumentów pt. „Wykluczenie cyfrowe podczas pandemii. Dostęp oraz korzystanie z internetu i komputera w wybranych grupach społecznych”, najbardziej pogorszyła się sytuacja seniorów, a także uczniów, mieszkańców wsi i niepełnosprawnych.
- Dane zebrane przez ekspertów Federacji Konsumentów pokazują jak dużo jest do zrobienia, by wszyscy obywatele naszego kraju mieli taki sam dostęp do nowoczesnych usług. Ma to szczególne znaczenie w czasie pandemii, gdy coraz więcej instytucji oraz urzędów stawia na cyfryzację- tłumaczy w rozmowie z AIP Michał Herde, Federacja Konsumentów.
Pod względem wykluczenia cyfrowego w Unii Europejskiej gorsza sytuacja jest tylko w Portugalii, Grecji, Rumini, Chorwacji, Bułgarii i we Włoszech. Jednak wynik jaki osiągnął nasz kraj, 15 proc. osób niekorzystających nigdy z internetu, również jest znacznie poniżej średniej dla państw UE, wynoszącej 9 proc.
Pod względem osób, które nigdy nie korzystały z komputera także zajmujemy 20. miejsce. Za nami są te same państwa, tylko w innej kolejności. Wynik Polski (19 proc.) również jest znacznie poniżej średniej UE, wynoszącej 14 proc.
- Rząd ma plan, by teraz sprawy urzędowe załatwiać bez wychodzenia z domu. Tymczasem jeśli Polacy, szczególnie ci starsi, z mniejszych miejscowości i biedniejsi pozostaną wykluczeni cyfrowo starania państwa na niewiele się zdadzą- wyjaśnia ekspert i dodaje, że Federacja Konsumentów jest zdecydowanie przeciwko jakimkolwiek pomysłom, które mogą pogłębić to wykluczenie.
Herde wymienia tutaj m.in. propozycje wprowadzenia tzw. podatku od smartfonów, który spowoduje wzrost cen elektroniki. - Tym bardziej, że już dziś dla wielu Polaków cena komputera, laptopa lub smartfona jest zbyt wysoka. Federacja apeluje do rządu, by zarzucił tego typu pomysły- tłumaczy.
Najbardziej na wykluczenie narażone są gospodarstwa domowe o najniższych miesięcznych dochodach (poniżej 2500 zł netto). Dominują one wśród wszystkich gospodarstw nieposiadających dostępu do technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Problem braku lub nieużywania komputera dotyczy w Polsce większej liczby osób niż problem braku dostępu lub nieużywania internetu.
Wniosek ten można powiązać z faktem, że w Polsce komputer stacjonarny nie jest najpopularniejszym narzędziem do korzystania z internetu. 73 proc. internautów wykorzystuje do tego urządzenia mobilne, najczęściej smartfony. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn braku dostępu do internetu w domu należy zauważyć zbyt wysokie koszty sprzętu (21,6 proc.) oraz zbyt wysokie koszty dostępu (14,7 proc.). Zbyt wysokie koszty sprzętu i dostępu stanowią barierę w posiadaniu dostępu do internetu w domu zwłaszcza dla gospodarstw domowych w mniejszych miastach i na wsiach.
