Autorka: Joanna Dolna, Gazeta Krakowska
„Nie narzekaj. Goście zobaczą piękny kraj, przyjaznych ludzi, pełne kościoły i żywą wiarę. A problemy są w każdym kraju. Dokładny ich opis zabiera czas i wprowadza ryzyko, że będziesz źle zrozumiany. Lepiej skupić się na pozytywnym przekazie” - to fragment poradnika „Ambasador polskości”, który trafi do rodzin przyjmujących pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży.
We współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotowała go warszawska fundacja Reduta Dobrego Imienia, zajmująca się prostowaniem nieprawdziwych informacji medialnych na temat historii Polski i bronieniem polityki rządu, m.in. jego posunięć w kwestii Trybunału Konstytucyjnego.
W książeczce polskie rodziny znajdą sugestie, jak się przygotować do wizyty pielgrzymów oraz informacje, o czym z nimi rozmawiać, na co zwrócić ich uwagę i jak ich ugościć. Publikacja zaczyna się od listów prezydenta Andrzeja Dudy, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i wiceministra Jana Dziedziczaka. Dalej „Kilka praktycznych rad”.
„Możecie razem przygotować polską potrawę, na przykład nastawić ogórki małosolne, a później wspólnie je zjeść” - to propozycja na integrację z gośćmi z zagranicy.
Broszura, która została wydana w nakładzie 250 tys. egzemplarzy (MSZ nie potrafiło nam udzielić informacji, jakim kosztem) może jednak budzić wątpliwości. Przede wszystkim ze względu na formę przekazu i pominięcie pewnych faktów historycznych.
Np. z obszernego fragmentu dowiadujemy się, że komunizm obalił płk Ryszard Kukliński, natomiast o Lechu Wałęsie wspomniano w jednym zdaniu (brak m.in. informacji, że jest laureatem Nobla). - Trudno na kilku stronach zmieścić całą historię państwa - tłumaczy prezes fundacji Maciej Świrski, historyk, który kierował pracami nad publikacją. - Autorów było 12, ale nie chcą podawać swoich nazwisk w książce. Cztery osoby to historycy - dodaje.
Jego zdaniem prezydentowi Wałęsie poświęcono wystarczająco dużo uwagi, bo to „postać kontrowersyjna”. - Wybraliśmy głównie te fakty, o których ludzie słabiej pamiętają - zaznacza Świrski.
Pierwszy rozdział dotyczy „chrześcijańskich fundamentów polskiej tożsamości” - wspomina chrzest Polski, świętych i męczenników, ważne miejsca kultu. Znajdziemy tu też wzmiankę o tym, że „cywilizacji śmierci”, (czyli „liberalnej propagandzie wspierającej konsumpcyjny styl życia”) przeciwstawia się m.in. Rodzina Radia Maryja. Drugi rozdział to historia kraju, od Piastów po upadek komunizmu. Następnie można przeczytać o tym, jacy są Polacy, o świątecznych tradycjach i potrawach typowych dla polskiego stołu, które warto podać pielgrzymom. O tym, że na Wigilię dzielimy się opłatkiem, w Tłusty Czwartek objadamy pączkami, a w Wielkanoc przygotowujemy mazurki. „W Polsce przyjęte jest używanie formy grzecznościowej Pan/Pani (z wyjątkiem młodzieży). (...) Nadal praktykowany jest zwyczaj całowania pań w rękę przez mężczyzn” - przypomina „Ambasador polskości”.
Choć te kwestie wydają się oczywiste dla większości polskich rodzin (może poza całowaniem w rękę), zdaniem współautora poradnika badania socjologiczne pokazują, że nie wszyscy je znają. - Chodzi nam zwłaszcza o młodych Polaków. Staraliśmy się uporządkować pewne informacje, bo często ludzie mieszają pojęcia np. przy Święcie Zmarłych i Wszystkich Świętych - tłumaczy Świrski. Zaznacza, że broszura jest przeznaczona również dla osób słabiej wykształconych.
Drugą publikację na ŚDM: „1050 lat. Przewodnik po historii Polski 966-2016” przygotowało dla pielgrzymów MSZ i Instytut Pamięci Narodowej. Autorami są dr Łukasz Kamiński, prezes IPN, i dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu. Nakład to 500 tys. egz., w języku polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim i francuskim.
- Chcemy dotrzeć z przekazem o Polsce do jak największej liczby osób. Sam kilkanaście lat temu uczestniczyłem w ŚDM. Wiem, w jaki sposób młodzi ludzie wyrabiają sobie opinię o kraju, który odwiedzają- podkreślał Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych, podczas prezentacji w Krakowie. - To nie są ludzie obojętni. Warto pokazać im prawdziwe oblicze Polski, przeciąć wszelkie nieprawdziwe informacje, które o naszym kraju krążą - dodał.
W tej książeczce pielgrzymi również przeczytają m.in. o chrześcijańskich korzeniach Polski, rozbiorach, walce o niepodległość i roli, jaką Polacy odegrali podczas II wojny światowej. Osobne rozdziały poświęcone są latom komuny i czasom najnowszym. Czytelnicy tej publikacji dowiedzą się też, że wśród polskich noblistów jest Wałęsa.
Obie publikacje mają być dostępne bezpłatnie we wszystkich diecezjach w kraju i w parafiach archidiecezji krakowskiej, które będą przyjmować pielgrzymów, a przewodnik historyczny dodatkowo w miejscach, które uczestnicy ŚDM będą zwiedzać.