Depresja seniora to problem dość powszechny - dotyczy ok. 15 proc. osób starszych. Z tego aż 40 proc. przypadków pozostaje nierozpoznany. Stąd tak ważne jest zwracanie uwagi na objawy tej choroby, zwłaszcza przez opiekunów.
Niepokój powinien wzbudzić na przykład nieuzasadniony smutek czy utrata zainteresowań przez osobę starszą. Chorzy często izolują się od otoczenia, tracą chęć na jakąkolwiek aktywność. Objawem depresji mogą też być problemy ze snem: trudności w zasypianiu, budzenie się w nocy, albo wręcz przeciwnie - nadmierna senność. Symptomy występują zazwyczaj rano, a po południu następuje poprawa.
Choroba często pojawia się pod postacią tzw. masek. Depresja "ukrywa się" wówczas pod maską innej dolegliwości. Jedną z najczęstszych masek są zespoły bólowe. Chory uskarża się na silny ból, nawet całego ciała, choć kolejne badania nie wykazują jego przyczyny. Nie działają również leki przeciwbólowe. Innymi maskami są np. problemy układu pokarmowego (wymioty, biegunki).
Depresję u seniorów mogą wywoływać różne czynniki. Często towarzyszy ona innym chorobom: cukrzycy, chorobom tarczycy, nowotworom, chorobie Alzheimera, Parkinsona. Może także być reakcją seniora na jego sytuację: utratę samodzielności, poczucie bycia niepotrzebnym, śmierć współmałżonka, samotność. Depresja może być również reakcją na przyjmowane leki. Osoby starsze często przyjmują za mało płynów i źle się odżywiają. Dochodzi do niedoborów np. białka, witamin - to sprzyja depresji.
Kiedy dostrzegamy u siebie lub naszych bliskich objawy depresji, powinniśmy udać się do lekarza. Seniorzy zazwyczaj są niechętnie nastawieni do takiej wizyty. Często wolą działać na własną rękę i kupują leki dostępne bez recepty. To może być bardzo groźne w skutkach, ponieważ nawet zioła wchodzą w interakcję z innymi przyjmowanymi lekami i nasilają ich działanie. W skrajnych przypadkach może to skończyć się śmiercią. Leczenie powinno być prowadzone przez specjalistów. Poza terapią lekami konieczna jest psychoterapia. Aby łagodzić objawy depresji ważne jest utrzymywanie aktywności fizycznej, umysłowej i społecznej. Istotna jest też dieta - pięć małych posiłków bogatych w białko, magnez. Seniora nie należy pospieszać ani krytykować, a każdy przejaw samodzielności trzeba doceniać.
WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!