- Sytuacja jest fatalna. Szczególnie na ulicy Kazimierza Wielkiego są bardzo duże koleiny, które powstały, bo jeździły tamtędy autobusy - tłumaczy Agnieszka Wantuch, radna dzielnicowa z Krowodrzy.
Z jej wiedzy wynika, że Zarządowi Dróg Miasta Krakowa brakuje pieniędzy na remont zniszczonych dróg, po których poruszały się pojazdy komunikacji zastępczej w czasie przebudowy ulicy Królewskiej.
- Jesteśmy przerażeni tym, jak długo może potrwać przywrócenie ulic do poprzedniego stanu. A źle jest również na innych, np. na ul. Lea - dodaje radna Wantuch.
Remont za remontem
Mieszkańcy też są zirytowani. - Ledwo skończyli jeden remont, a tu już kolejne ulice kwalifikują się do naprawy. Remont za remontem. Jest to bardzo uciążliwe dla mieszkańców - mówi Mateusz Nowak, krakowianin z Krowodrzy.
Urzędnicy obiecują, że drogi zostaną wyremontowane. - Zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami, Zarząd Dróg Miasta Krakowa planuje przeprowadzić prace naprawcze na ulicach, które przenosiły większy ruch podczas modernizacji ul. Królewskiej - zapewniają w biurze prasowym ZDMK. W ocenie drogowców najpilniejszego remontu potrzebują ulice Smoluchowskiego oraz Kazimierza Wielkiego.
Remont pierwszej z dróg ma ruszyć już dzisiaj. - Ruch przez cały czas będzie utrzymany i kierowany ręcznie. Możliwe są miejscowe zawężenia - zapewniają urzędnicy. I dodają, że warte ok. 250 tys. zł prace zakończą się w czwartek 12 września. ZDMK przymierza się również do remontu fragmentów ul. Kazimierza Wielkiego, ale urzędnicy nie sprecyzowali, kiedy prace się rozpoczną.
- Niewykluczone, ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, że będziemy w tym roku też wykonywali prace na ul. Rydla, Przybyszewskiego oraz Głowackiego - obiecują urzędnicy.
Tymczasem już pojawiają się pierwsze zastrzeżenia do przebudowy ulicy Królewskiej, na którą ostatnio wróciły autobusy.
- Wydaje się, jakby w niektórych miejscach droga już była łatana. Fatalnie to wygląda, choćby na wysokości ulicy Urzędniczej. Gdzieniegdzie są już też popękane krawężniki - dodaje Agnieszka Wantuch.
Problemy zgłaszali również niewidomi. Twierdzą, że trudno im zlokalizować przejścia dla pieszych, gdyż sygnalizacja dźwiękowa, informująca o zmianie świateł, działa za cicho.
- Dziękujemy za zwrócenie uwagi na problem. Przeprogramujemy odpowiednio sterowniki - odpowiedziano nam w ZUE.
Jeśli chodzi o zastrzeżenia co do stanu nawierzchni na skrzyżowaniu ulic Urzędniczej i Królewskiej, to firma odpowiada, że tego typu połączenia asfaltu - czyli tzw. szwy technologiczne - nie mają wpływu na jakość i trwałość nawierzchni.
ZUE zwraca też uwagę, że zgodnie z umową termin na zgłoszenie inwestycji do odbioru to 21 września. Trwają jeszcze prace wykończeniowe.
Remont Karmelickiej trwa
Tymczasem wciąż trwa - rozpoczęty dużo później niż pierwotnie zapowiadano - remont ulicy Karmelickiej, który jest dużym utrudnieniem m.in. dla osób pracujących w jej okolicy. Nadal nie mogą dojechać tam tramwajem. Jak informują urzędnicy, na Karmelickiej zostało już ułożonych „90 proc. płyt torowych oraz 70 proc. szyn”.
- Trwają prace, związane z przebudową tarcz skrzyżowań z kostki, budową krawężników oraz przebudową nawierzchni chodników i zatok parkingowych, przylegających do torowiska - przekazano nam w biurze prasowym Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
Firma ZUE, która prowadzi prace na Karmelickiej, zapewnia, że wszystkie roboty - przewidziane w umowie głównej - zakończą się do 30 września. Tyle że zakres prac musi być większy.
- Zamawiający, ze względu na zły stan nawierzchni torowej na dalszym odcinku (w kierunku Teatru Bagatela), rozszerzył zakres prac na odcinku pomiędzy ul. Rajską i ul. Garbarską, co może wpłynąć na nieznaczne wydłużenie terminu - przekazała nam Karolina Wiłkojć Żesławska z ZUE.
I dodała, że o termin powrotu tramwajów na ulicę Karmelicką należy dopytywać w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.
Urzędnicy przekazali, że wykonawca oraz ZDMK dołożą wszelkich starań, aby większy niż pierwotnie zakładano zakres prac „nie wydłużył terminu robót”.
- Deklarację co do zakończenia prac będziemy mogli złożyć pod koniec miesiąca - brzmi odpowiedź na nasze pytania.
- Zdjęcia Krakowa przed II wojną światową. Tak wyglądało życie codzienne mieszkańców
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
WIDEO: Dzieci mówią jak jest
