Własną wersję przepisów o świadczeniach ochrony zdrowia finansowanych ze środków publicznych przygotowało Porozumienie Zawodów Medycznych. Zrzesza ono związki zawodowe reprezentujące interesy m.in. lekarzy, ratowników medycznych i fizjoterapeutów.
Projekt zakłada, że wydatki na system ochrony zdrowia zaczną rosnąć w znacznie szybszym tempie, niż wynika z regulacji przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia i przyjętych już przez parlament. Resort zaproponował gwarancję, że budżet na zdrowie Polaków osiągnie poziom 6 proc. PKB dopiero w 2025 r. Związkowcy we własnej ustawie domagają się 6,8 proc. PKB na funkcjonowanie poradni i szpitali już za trzy lata. Chcą też w tym roku przekazania na ten cel co najmniej 5,2 proc. zamiast 4,67 proc. PKB.
Obywatelski projekt ustawy o nakładach na zdrowie Polaków powstał w efekcie trwającego od października ub. r. protestu lekarzy rezydentów, do którego dołączyli także przedstawiciele innych zawodów medycznych. W ciągu zaledwie kilku tygodni pod propozycją przepisów przygotowanych przez PZM podpisało się ponad 157 tys. Polaków. Teraz o dalszym losie proponowanych zmian zadecydują posłowie. Pierwsze czytanie ustawy zostało zaplanowane na najbliższe posiedzenie Sejmu, które odbędzie się od 6 do 8 lutego.
Wcześniej nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski spotka się z przedstawicielami protestujących lekarzy rezydentów. Kolejną turę negocjacji zaplanowano na czwartek 1 lutego. – Nasze ostatnie, prawie pięciogodzinne spotkanie stanowiło początek realnego dialogu, który zamierzam kontynuować. Obie strony traktują się poważnie, rozmawiamy o konkretach
– podkreśla Szumowski.
W trakcie pierwszej odsłony rozmów młodych lekarzy z ministrem, Szumowski przedstawił im swoją propozycję dotyczącą wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Żadna ze stron na razie nie zdradziła jej szczegółów. Rezydenci mają odnieść się do niej w czwartek. Jak podkreślają, rozmowy z nowym szefem resortu dają nadzieję na kompromis i zakończenie protestu, który paraliżuję pracę wielu lecznic.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Puls Krakowa, odc. 8
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto