Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat gorlicki: sołtysi najbliżej ludzkich spraw

Agniszka Nigbor-Chmura
Gorliccy sołtysi tradycyjnie spotykają się raz w roku
Gorliccy sołtysi tradycyjnie spotykają się raz w roku Agniszka Nigbor-Chmura
Są pierwszą "instancją", do której z różnymi sprawami i problemami zwracają się mieszkańcy wsi. Młodzi, ambitni, ale i starsi doświadczeni - i jedni, i drudzy cieszą się zaufaniem społecznym, są postrzegani jako liderzy w środowisku lokalnym.

Co roku na zaproszenie Stanisława Kaszyka, szefa Gorlickiego Koła Powiatowego Sołtysów, spotykają się, by podzielić się spostrzeżeniami, podsumować działalność, zaplanować dalszą.

Z jakimi problemami na co dzień borykają się gorliccy sołtysi? - zapytaliśmy Stanisława Kaszyka.

- Głównym problemem są zbyt skąpe środki finansowe. Wiele rzeczy chciałoby się zrobić, ale nie na wszystko wystarcza pieniędzy. Zwykle bywa tak, że jak doinwestuje się jedną wieś, to poniekąd kosztem innej w danej gminie - stwierdzi nasz rozmówca. - To właśnie z inicjatywy naszych sołtysów, właśnie w naszym powiecie powstała pierwsza w Małopolsce Lokalna Grupa Działania. Wszystko po to, by na gorlicką wieś spływało więcej środków zewnętrznych.

W Gorlickiem mamy bardzo aktywnych sołtysów, trzech spośród 75 pracuje w Zarządzie Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów. Poza Stanisławem Kaszykiem, Eugeniuszem Królikowskim i Wacławem Gubałą w komisji rewizyjnej Stowarzyszenia pracuje jeszcze Andrzej Gubała.

- Nasi sołtysi bardzo angażują się nie tylko w pracę Stowarzyszenia czy powiatowego koła, ale przede wszystkim aktywizują i integrują społeczność wiejską. Tylko w ostatnich latach udało się reaktywować stowarzyszenia i kluby, których działalność była na przykład zawieszona bądź zaprzepaszczona głównie z braku chętnych - tłumaczy Stanisław Kaszyk.

O tym, że działalność gorlickich sołtysów jest zauważana i doceniana głównie przez mieszkańców regionu, świadczą dobre pozycje przedstawicieli Gorlickiego w dorocznym konkursie Najlepszy Sołtys Województwa Małopolskiego. Laureatem konkursu w 2002 roku została Izabela Opałka, w 2007 roku Stanisław Kaszyk.

W kolejnych latach nagrody i wyróżnienia w tym konkursie otrzymali Józef Cionek, sołtys Wójtowej, Jan Duran, sołtys Rożnowic, Andrzej Gubała, sołtys Zagórzan, Stanisław Żegleń, sołtys Kwiatonowic, Wiesław Szymczyk, sołtys Dominikowic, Stefan Wójtowicz, sołtys Mszanki, Edward Szymczyk, sołtys Woli Łużańskiej, Janusz Woźniak, sołtys Libuszy, Małgorzata Karaś, sołtys Biesnej, Monika Rachel, sołtys Męciny Wielkiej. W ubiegłym roku nagrody i wyróżnienia przypadły Irenie Bochni, sołtys Binarowej, Tomaszowi Taraskowi, sołtysowi Wilczysk oraz Andrzejowi Gubale, sołtysowi Zagórzan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska