Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Wysowa Przekrocz Granice wydało książkę poświęconą dziejom konfederacji barskiej w Beskidzie Niskim

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 7 lat
„Dzieje Konfederacji Barskiej 1768-1772 ze szczególnym uwzględnieniem regionu Beskidu Niskiego" jeszcze pachnie farbą drukarską. Publikacji, o której przygotowanie zabiegało i którą wydało Stowarzyszenie Wysowa - Przekrocz Granice, nie znajdziecie w księgarniach. To książka sfinansowana przez Urząd Marszałkowski w Krakowie. Bezpłatne wydawnictwo jest wstępem do otworzenia obozu konfederatów barskich na Górze Jawor w Wysowej, jako atrakcji turystycznej i historycznej regionu.

Sala konferencyjna Biaweny wypełniła się po brzegi już na długo przed spotkaniem z okazji promocji książki "Dzieje Konfederacji Barskiej 1768-1772 ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Beskidu Niskiego". Gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie Wysowa - Przekrocz Granice, które zabiegało o wydanie książki.

Na tym jednak nie koniec, bo w ślad za publikacją w Wysowej ma powstać ścieżka przyrodniczo-historyczna na Górę Jawor, prowadząca do obozu konfederatów barskich, którzy tutaj stacjonowali. Ten według planów stowarzyszenia, ale też Lasów Państwowych miałby zostać odtworzony na bazie wyników badań, które zostały przeprowadzone w terenie. Drewniana konstrukcja zwieńczona wieżą widokową stylizowaną na kopuły cerkwi i architekturę drewnianą tutejszych cmentarzy wojennych ma stać się atrakcją historyczną regionu.

Stowarzyszenie Wysowa - Przekrocz Granice działa od roku. Głównym celem jest promocja Beskidu Niskiego w rejonie uzdrowiska Wysowej-Zdroju.

- Mamy małe sukcesy w tym względzie, ponieważ zorganizowaliśmy Festiwal Pustelnika. Zapraszamy na nowe zapisy 22 czerwca i 24 sierpnia. W czerwcu mamy rowery, w sierpniu mamy maraton, wszystkie pod nazwą Festiwal Pustelnika. W stowarzyszeniu jest około 50 osób, które kochają ten teren i chcą się angażować - mówi ks. Rafał Igielski prezes Stowarzyszenia Wysowa Przekrocz Granice. - Dzisiaj jesteśmy tuż przed prezentacją książki "Dzieje Konfederacji Barskiej 1768-1792 ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Beskidu Niskiego". Jest to inicjatywa profesora Konrada Meusa z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej z Krakowa. Promocja książki odbywa się w Wysowej-Zdroju, ponieważ to miejsce jest bardzo mocno związane z Kazimierzem Puławskim, który działał właśnie w tych latach i w naszym terenie. Był wielkim bohaterem narodowym, a jest troszeczkę zapomniany. Stąd pomysł, żeby troszeczkę, zwłaszcza tutaj miejscowej ludności, przybliżyć postać tego wielkiego Polaka, patrioty, człowieka, który zasłynął nie tylko u nas w kraju, ale także w Stanach Zjednoczonych - dodał ks. Igielski.

Książka była dostępna w dniu promocji, ale także jest dostępna bezpłatnie pod adresem stowarzyszenia. Trafiła też do bibliotek Gorlickiego - tych miejskich, gminnych i szkolnych.

Plany wysowskiego stowarzyszenia są dość ambitne. Przy współpracy Lasów Państwowych udało się wytyczyć dwa piękne szlaki - półmaraton i maraton. W tym roku biegi zostały zaplanowane na 24 sierpnia. Stowarzyszenie chce w czerwcu zorganizować zawody rowerowe. Jest też plan, by w Wysowej powstały profesjonalne ścieżki i szlaki narciarskie dla biegających na nartach. Obecnie stowarzyszenie jest w fazie projektowania i szukania środków na budowę centrum stowarzyszenia, które równocześnie będzie domem - miejscem, gdzie wszyscy mieszkańcy będą się mogli spotykać.

- Wydzierżawiliśmy grunt od gminy chcemy znaleźć pieniądze, żeby zrobić takie centrum edukacyjne, informacyjne, a zarazem by była to przestrzeń dla sołtysa, dla różnych stowarzyszeń, które chciałyby się spotykać. Budynek byłby nie tylko dla stowarzyszenia, ale właśnie szeroko dostępny dla całej społeczności - zapowiada ks. Igielski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska