Zwycięskie placówki to największe szkoły w powiecie limanowskim. W liceum Orkana w ubiegłym roku do matury przystąpiło 197 osób. Szczególnie dobrze im poszło z egzaminów pisemnych z matematyki i języków obcych. W obu przypadkach uzyskali wyniki przekraczające 80 punktów. Do I LO tradycyjnie trafia młodzież gimnazjalna z najwyższą liczbą punktów w Limanowej. Na profil matematyczny przychodzą kandydaci, którzy uzyskują nawet 180 punktów w rekrutacji wstępnej. Jak mówi dyrektor Anna Mruk, to również wyzwanie dla nauczycieli.
W klasach pierwszych organizowane są zajęcia wyrównawcze, w drugich i trzecich rozszerzające umiejętności uczniów. Efektem jest, że sto procent przystępujących do egzaminu zdaje go z bardzo dobrymi wynikami. Zdecydowana większość wybiera poziom rozszerzony egzaminów.
Do szkoły przyciąga kadra wykwalifikowanych pedagogów. Wszyscy mają tytuły nauczyciela dyplomowanego i wieloletnie doświadczenie. Naukę ułatwia także dobre wyposażenie pracowni, aparatura multimedialna i bogaty ksiągozbiór.
- Uczniowie mają o co walczyć, bo dla najlepszych organizujemy wycieczki i wyjazdy na wymianę międzynarodową - dodaje dyrektorka I LO.
Ze względu na bardzo dobre warunki i wysoki poziom nauczania jej szkoła nie odczuwa niżu demograficznego. Problem ten jednak dotyka coraz poważniej inne placówki ponadgimnazjalne.
Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej. - Mamy wykwalifikowane grono pedagogiczne i wspaniałą młodzież - podkreśla jego dyrektor Elżbieta Magierska.
W ramach tzw. godzin karcianych, dodatkowych lekcji do wykorzystania, nauczyciele organizują zajęcia dla maturzystów. Egzamin zdaje 99 procent przystępujących do niego. Maturę na poziomie rozszerzonym zdaje mniej niż połowa uczniów.
- Na przykład dziś chemię rozszerzoną zdają tylko cztery osoby - dodaje dyrektorka.
Niż demograficzny sprawił, że co roku zgłasza się mniej uczniów do mszańskiego liceum. Szkoła przyjmuje tych, którzy zdobywają powyżej 90 punktów.
Ranking zamyka II LO przy ulicy Reymonta 3 w Limanowej. Średnia z części podstawowej zeszłorocznej matury przekroczyła nieznacznie 55 punktów.
- Przesądził, niestety, niski wynik egzaminu z matematyki - mówi Dorota Zarzycka, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej. - W tym roku dla maturzystów przygotowaliśmy dodatkowe zajęcia z tego przedmiotu, w tym matematyczny uniwersytet.
II LO zostało włączone do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Docelowo w Limanowej pozostaną trzy placówki: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół nr 1 i I Liceum Ogólnokształcące.
PS. W piątkowym rankingu liceów z Sądecczyzny zostało pominięte Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Muszynie. Szkoła zdobyła 71,6 pkt., wyprzedzając tym samym m.in. licea w Krynicy-Zdroju i Starym Sączu. Zajmuje siódmą pozycję (w samym powiecie nowosądeckim, bez Nowego Sącza, wyżej uplasował się tylko grybowski ogólniak). Za pomyłkę przepraszamy.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+