Rak płuc należy do czołówki nowotworów nie tylko występujących najczęściej, ale jest też tym, który najcześciej zabija Polaków. Jak się okazuje, coraz cześciej jest też diagnozowany u kobiet.
W ramach programu finansowanego z budżetu województwa z bezpłatnych badań tomograficznych płuc i porady profilaktycznej skorzystało 300 osób.
Jak mówi doktor Jerzy Śliwa, ordynator oddziału chorób płuc w myślenickim szpitalu, u 15 proc. z nich wykryto dzięki temu zmiany, które nie dawały jeszcze objawów chorobowych. U pacjentów tych wdrożono dalszą diagnostykę, która pozwoli na określenie dalszego postępowania (leczenie lub obserwacja).
- Przy okazji zostało tez wykrytych kilkanaście przypadków POCHP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i innych przewlekłych schorzeń układu oddechowego. Ci pacjenci również zyskali większe szanse na powrót do zdrowia - mówi ordynator.
Wśród przebadanych najwięcej było palaczy i byłych palaczy. Byli też bierni palacze, to znaczy tacy, którzy przez długi czas narażeni są na wdychanie dymu papierosowego, bo np. pali ich współmałżonek. Ale tytoń nie jest jednym winowajcą. - Oprócz tytoniu, zachorowaniu sprzyjają też warunki środowiskowe, zanieczyszczenie powietrza. To ono powoduje, że coraz więcej osób jest narażonych na powstanie chorób płuc ograniczających uch aktywność zawodową, w tym również chorób nowotworowych - mówi lekarz.
Duże zainteresowanie tym programem spowodowało, że powiat postanowił sfinansować sam jego kontynuację dając jednocześnie szansę na skorzystanie z niego także młodszym osobom (od 40 roku życia wzwyż). Takie osoby (które nie wykonywały w ostatnim roku badań RTG lub TK) będą mogły z niego skorzystać już wkrótce. Będą mieli wykonane badania tomograficzne płuc, a w przypadku wykrycia podejrzanych zmian, zostaną skierowane do dalszych badań.
Katarzyna Hołuj