W nocy z 2 na 3 stycznia 2021, tuż po godzinie 5., dyżurny oświęcimskiej komendy otrzymał zgłoszenie, dotyczące zakłócenia ciszy nocnej przez mężczyznę siedzącego na ławce przed jednym z bloków na osiedlu Chemików w Oświęcimiu.
Okazał się nim nietrzeźwy 31-letni mieszkaniec jednego z bloków. Mundurowi po legitymowaniu odprowadzili mężczyznę do miejsca zamieszkania. Drzwi mieszkania otworzyła nietrzeźwa kobieta. Policjanci szybko zorientowali się, że oprócz niej w mieszkaniu przebywają jeszcze jej małoletnie dzieci w wieku 2 i 7 lat oraz dwumiesięczny niemowlak.
Policjanci powiadomili 25-latkę oraz jej męża, że znajdując się w stanie nietrzeźwości, w sposób nieprawidłowy sprawowali opiekę, co mogło realnie zagrozić życiu lub zdrowiu tak małych dzieci. Badanie stanu trzeźwości u ojca dzieci wykazało 2,70 promila alkoholu, natomiast u matki 2,20 promila alkoholu.
W związku z powyższym dzieci trafiły pod opiekę rodziny natomiast wobec ich rodziców zostało wszczęte postępowanie, w związku z podejrzeniem narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia bądź zdrowia małoletnich, nad którymi mieli obowiązek sprawowania opieki. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Wkrótce sprawą nietrzeźwych rodziców zajmie się również sąd rodzinny, którego zadaniem będzie dokładne zbadanie sytuacji rodzinnej małoletnich i podjęcie dalszych decyzji opiekuńczych.
W Przeciszowie asystentka rodziny ujawniła nietrzeźwą matkę
Z kolei 31-letnia mieszkanka Przeciszowa, będąc w stanie nietrzeźwości miała pod opieką swoje 9-letnie dziecko. Fakt zaniedbania ze strony rodzica wobec małoletniego dziecka ujawniła asystentka podczas wizytowania rodziny.
Do zdarzenia doszło 2.01.2021, około godziny 19. Policjanci otrzymali zgłoszenie od asystentki rodziny z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, dotyczące kobiety, która znajduje się pod mocnym wpływem alkoholu, a ma pod opieką swoją dziewięcioletnią córeczkę.
Badanie trzeźwości wykazało u matki 3,50 promila alkoholu
Dziecko zostało oddane pod opiekę rodziny, natomiast wobec kobiety wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
