https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ojciec znęcał się na ośmioletnią córką. Policję o przemocy poinformowali pracownicy szkoły

Małgorzata Gleń
Mieszkaniec Chełmka jest podejrzany o znęcanie się nad małą córeczką
Mieszkaniec Chełmka jest podejrzany o znęcanie się nad małą córeczką Policja
Ośmiolatka bała się swojego taty. W domu była bita i zastraszana. Obrażenia dziewczynki zauważyli nauczyciele ze szkoły, do której chodziła i poinformowali policję. Funkcjonariusze z oświęcimskiej komendy zatrzymali 29-letniego ojca, mieszkańca gminy Chełmek.

W piątek (21 lutego) policjanci zostali powiadomieni przez dyrektora jednej z placówek oświatowych w gminie Chełmek, o podejrzeniu stosowania przemocy fizycznej wobec 8-letniej uczennicy. Czynów tych miał dopuścić się 29-letni ojciec dziewczynki. W związku z uzyskaniem informacji dotyczącej przemocy w rodzinie szkoła sporządziła Niebieską Kartę.

Mieszkaniec gminy Chełmek znęcał się nad małą córką

Policjanci niezwłocznie udali się do placówki oświatowej, gdzie ustalili szczegóły sprawy. Następnie o zdarzeniu powiadomili sędziego Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Małoletnia decyzją sędziego została oddana pod opiekę rodziny. Natomiast mężczyzna został zatrzymany.

- Wszczęto wobec niego postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa znęcania fizycznego i psychicznego nad małoletnim dzieckiem nad którym miał obowiązek opieki. Ponadto policjanci wydali wobec niego policyjny zakaz zbliżania się do córki, a także zakaz kontaktowania się z nią - informuje Małgorzata Jurecka, Oficer Prasowy KPP w Oświęcimiu.

Za przestępstwo znęcania grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.

Dzieciństwo bez przemocy

Nauczyciel wychowawca, jest niejednokrotnie jedyną osobą, do której może zwrócić się uczeń doznający zaniedbania czy przemocy. Wychowawca, mając częsty kontakt z uczniem może dostrzec, czy dziecko ma zapewnione podstawowe warunki do nauki i rozwoju. Ma również możliwość bezpośredniego kontaktu z rodzicem, więc może ocenić jego kompetencje i zaangażowanie w opiekę, a także umiejętności odpowiednie do wychowania dziecka. W przypadku dostrzeżenia trudności w wychowaniu wspiera rodzica, podając wskazówki, natomiast w przypadku ujawnienia zaniedbania lub przestępstwa powiadamia Policję, Prokuraturę oraz Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Nie czekaj. Przerwij przemoc - apeluje policja

Niezwykle istotną rolę do spełnienia w przerwaniu przemocy mają osoby, które są jej świadkami. To najbliższa rodzina oraz sąsiedzi. Osoby te reagując stanowczo wobec sprawcy przemocy lub informując służby mają realny wpływ na zmianę sytuacji osoby doznającej przemocy. Nie należy zwlekać. O podejrzeniu, że w rodzinie dochodzi do przemocy można powiadomić dzielnicowego lub pracowników socjalnych, natomiast w pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska