FLESZ - Zła dieta, cięższy przebieg Covid-19?
Lista objawów i powikłań związanych z chorobą COVID-19 wciąż się wydłuża. Wiadomo już, że wirus SARS-CoV-2, wywołujący tę chorobę, może spowodować spustoszenie niemal całego naszego organizmu.
Dzieci przechodzą covid często bezobjawowo lub łagodnie. Pediatrzy zwracają jednak uwagę, że rodzice powinni mimo to zachować czujność i w kolejnych tygodniach oraz miesiącach po koronawirusie obserwować, jak czuje się dziecko i czy ma nietypowe dolegliwości. Bo najważniejsze – jak podkreślają specjaliści– to w miarę szybko wychwycić objawy zespołu pocovidowego. Jego przyczyną jest reakcja immunologiczna układu odpornościowego na covid.
PIMS przypomina infekcję, nie jest zakaźny. Objawia się wysoką gorączką oraz bólem brzucha (czasem bardzo silnym), biegunką, wymiotami, wysypką – może się pojawić w różnych okolicach ciała i może różnie wyglądać, zazwyczaj są to różowe plamy, czasem przypominają pierścienie), zapaleniem spojówek (białka oczu stają się przekrwione, bez wydzieliny), czerwonymi, spierzchniętymi ustami (wyglądają jak oblizywane na mrozie), zmianami na języku – kolor staje się żywo czerwony, a na jego powierzchni pojawiają się drobne krostki (przypominające powierzchnię truskawki), obrzękiem dłoni i stóp, znacznym osłabieniem, powiększonymi węzłami chłonnymi, bólem głowy, bólem karku, bólem gardła.
Z najnowszych obserwacji specjalistów polikliniki Gemelli w Rzymie opublikowanych przez portal medyczny medRxiv wynika, że lista dolegliwości po COVID-19 u dzieci i nastolatków jest znacznie dłuższa niż do tej pory sądzono.
W toku badań okazało się, że z spośród 129 osób poniżej 18 roku życia u których przeprowadzono badanie, aż co trzeci z nich nadal odczuwał jedną lub dwie dolegliwości, a jeden na pięciu - co najmniej trzy.
O jakie dokładnie dolegliwości chodzi? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
