https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powódź 2024. Kraków wspiera mieszkańców południowej Polski. Ruszają zbiórki darów oraz finansowe. Jak pomóc powodzianom?

Jolanta Białek
Kraków organizuje pomoc dla powodzian. Sytuacja na Dolnym Śląsku, Śląsku i Opolszczyźnie jest dramatyczna.
Kraków organizuje pomoc dla powodzian. Sytuacja na Dolnym Śląsku, Śląsku i Opolszczyźnie jest dramatyczna. Pawel Relikowski / Polska Press
Kraków uruchamia zbiórki dla powodzian z Dolnego Śląska, Śląska i Opolszczyzny. - O możliwość pomocy powodzianom pyta wielu mieszkańców. Zbiórka darów rozpocznie się jutro rano (17 września). Ponadto uruchomiona zostanie infolinia dla mieszkańców chcących pomóc oraz specjalne konto bankowe, na które można będzie wpłacać fundusze dla powodzian – zapowiedział w poniedziałek rano prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Ponadto zbiórki na rzecz powodzian 2024 uruchomiły już m.in. Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, siepomaga.pl, pomagam.pl, ugrupowania polityczne, krakowskie kluby sportowe. Na dole artykułu znajduje się lista najbardziej potrzebnych darów dla powodzian.

Jak pomóc powodzianom? Zbiórka darów dla powodzian w Krakowie

Organizowana przez krakowski Urząd Miasta zbiórka darów będzie prowadzona w magazynie Straży Miejskiej przy Alei Jana Pawła II 188 (wyjazd od ulicy Śliwkowej), od wtorku (17 września) w godz. 8-20. Na dziś potrzebne są: woda butelkowana, żywność z długim terminem ważności i żywność sucha, środki opatrunkowe i higieniczne, karma dla zwierząt. - Prosimy przynosić wyłącznie wskazane produkty, na ten moment nie zbieramy ubrań oraz mebli – zaznaczają krakowscy urzędnicy.

W odpowiedzi na ten apel, mieszkańcy poszczególnych dzielnic Krakowa oraz stowarzyszenia organizują już zbiórki na swym terenie, by potem dostarczyć dary do głównego magazynu.

Tak będzie m.in. w Bronowicach, gdzie rusza akcja "Łączymy Bronowice dla powodzian. Pomóż nam pomagać". Lokalne punkty przyjmowania darów będą działać w czwartek (19 września) w godz. 16-19 w dwóch miejscach: w Strefie Superbohatera w Galerii Bronowice (na wprost linii kas marketu Auchan) oraz na parkingu przy Placu Omłotowym (ul. Ojcowska 55). Przyjmowane będą tam: woda butelkowana, żywność długoterminowa (konserwy, batony energetyczne), środki czystości, opatrunki, bandaże, plastry, octenisept, koce termiczne, środki higieniczne, baterie, latarki, powerbanki.

W Nowej Hucie taka zbiórka będzie prowadzona w siedzibie Rady Dzielnicy (osiedle Centrum B 6) od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, a w Toniach - w domu parafialnym (za kościołem) przy ul. Maciejkowej. Z kolei mieszkańcy Krowodrzy mogą przynosić dary do siedziby Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców przy ul. Kazimierza Wielkiego 60, od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.

- Jeśli komuś wygodniej, może podrzucić dary do nas (Rynek Główny 27, kasa na I piętrze). Będziemy sukcesywnie dostarczać te rzeczy do magazynu na ul. Jana Pawła - poinformowało w poniedziałek po południu Kino pod Baranami.

Na Prądniku Czerwonym zarząd oraz Rada Dzielnicy uruchamia trzy punkty przyjmowania darów:

  • PAL Olsza, ul. Brogi 26, poniedziałek – piątek w godz. 11-17
  • PAL Ugorek, ul. Ugorek 1, poniedziałek – piątek w godz. 11-17
  • Klub Olsza, ul. Stanisława ze Skalbmierza 7, poniedziałek w godz. 9-15, wtorek, środa, czwartek w godz. 9-20, piątek w godz. 9-15

Natomiast uruchomienia „urzędowego” konta bankowego, na które krakowianie będą mogli wpłacać fundusze dla powodzian z południowej Polski można spodziewać się dziś (16 września) późnym popołudniem/wieczorem.

Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski informuje o prowadzonej akcji pomocy dla powodzian

Akcję na rzecz powodzian organizują także Nowa Lewica Kraków i Razem Kraków. Miejsca, w których można przekazywać dary to biuro poselskie Darii Gosek-Popiołek przy ul. Gertrudy 14/2 (od poniedziałku do środy w godz. 10-18, w czwartki w godz. 10-14) oraz w biurze Nowej Lewicy przy al. Słowackiego 44 (poniedziałek - piątek w godz. 9-15). Potrzebne są: woda w butelkach, środki czystości (tampony, podpaski, detergenty, mydła, papier toaletowy, ręczniki papierowe, gąbki do mycia naczyń, szczoteczki i pasty do zębów), sucha żywność (makarony, konserwy, ryż, produkty o długim terminie ważności, produkty instant, herbata, kawa, cukier), powerbanki, baterie alkaliczne AA/AAA, latarki, karma dla zwierząt, podstawowe artykuły medyczne (bandaże, plastry, płyny antyseptyczne, opatrunki na drobne urazy).

Ruszył również projekt "Kibice Wisły dla powodzian". Fundusze dla mieszkańców południowej Polski można wpłacać na konto: Stowarzyszenie Socios Wisła Kraków, ul. Reymonta 22, 30-059 Kraków, 64 1600 1013 1874 7642 1000 0003, tytułem: Darowizna - kibice dla powodzian. Z kolei woda w butelkach, żywność sucha, długoterminowa, środki czystości, środki higieniczne, karma dla zwierząt są gromadzone w Biurze Socios (Hala Wisły, pok. nr 4) w tym tygodniu w środę i czwartek (18 i 19 września) w godz. 17-20.

SOS dla powodzian 2024. Akcja Humanitarna apeluje o pomoc finansową i rzeczową

Sytuacja na południu Polski jest tragiczna, zwłaszcza w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim. Zerwane mosty, uszkodzone lub przepełnione zapory i ogromna ilość wody deszczowej doprowadziły już do ogromnych strat w wielu miejscowościach, a pogoda wciąż się nie ustabilizowała. Przewidywane są kolejne opady oraz wzrost poziomu rzek w związku z gwałtownymi ulewami w Czechach.

- Zdjęcia i nagrania, które docierają do nas z Głuchołazów, Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej czy Lądka-Zdroju, są naprawdę katastrofalne. Teraz jest czas, aby zjednoczyć się i tak jak w 1997 roku ruszyć z pomocą tym, których najmocniej dotknął ten kataklizm – zaznacza Helena Krajewska, rzeczniczka PAH.

– O tym się nie mówi, a przecież tragedia mieszkańców nie skończy się wraz z opadnięciem poziomu wody Będą potrzebować środków czystości, podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, pomocy finansowej. Nie zostawimy poszkodowanych samych – dodaje prezes Pah Maciej Bagiński.

Wiadomo już, że PAH przeznaczy 0,5 mln zł na opłacenie najpilniejszego wsparcia dla powodzian 2024. Fundacja jest w kontakcie z władzami samorządowymi i innymi organizacjami działającymi w terenie, żeby odpowiedzieć na bieżące potrzeby, ale i nie pozostawić bez pomocy tych, którzy będą musieli wrócić do zdewastowanych mieszkań i zalanych domów.

Działania PAH związane z powodzią 2024 w Polsce można wesprzeć poprzez wpłaty na specjalną zbiórkę - https://zrzutka.pl/sospowodz lub stronę PAH: https://pah.org.pl/wplac. Można także wysłać BLIK na numer 453 021 973 o treści: SOS POWÓDŹ lub przelew na konto numer 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Powódź”.

Powódź w Polsce 2024. Lokalne i ogólnokrajowe zbiórki dla powodzian

Polski Czerwony Krzyż zorganizował specjalną zbiórkę pieniędzy – na zakup żywności, wody pitnej, środków higienicznych oraz osuszaczy do budynków dla mieszkańców zalanych terenów. Wpłat można dokonywać na kilka sposobów

  • online, poprzez stronę www.pck.pl
  • bezpośrednio na nr konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060
  • za pośrednictwem BLIKa (794 33 22 11)
  • przez platformę zrzutka.pl

Fundacja Pomagam.pl uruchomiła zbiórkę „SOS Powódź: Południe Polski potrzebuje pomocy”. Zgromadzone fundusze zostaną przekazane organizacjom, które zajmują się natychmiastową pomocą humanitarną – dostarczaniem niezbędnych leków, środków medycznych i tymczasowego schronienia dla tych, którzy w ciągu kilku godzin stracili wszystko. Natomiast gdy woda zacznie opadać, pieniądze będą przeznaczone na prace remontowe w zniszczonych domach oraz wsparcie lokalnych społeczności w jak najszybszym powrocie do normalności.

- Każda złotówka przekazana na naszą zbiórkę to cegiełka w odbudowie zalanych regionów. To nie tylko pomoc materialna, ale także sygnał dla poszkodowanych, że nie są sami w obliczu tej tragedii. Ci ludzie stracili cały dobytek swojego życia. Potrzebują pomocy tu i teraz - mówi Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji Pomagam.pl.

Linki do zbiórki: https://pomagam.pl/sospowodz

- Na Pomagam.pl powstała również dedykowana strona, gdzie można zakładać zbiórki dla osób poszkodowanych: https://pomagam.pl/ts/powodz2024- jeśli znasz osobę, która potrzebuje pomocy w związku z powodzią i chcesz założyć dla niej zbiórkę, skontaktuj się z nami mailowo: [email protected] – informuje fundacja.

Archidiecezja przekaże pieniądze na rzecz powodzian 2024. Będzie też zbiórka na tacę

Archidiecezja Krakowska przekaże 0,5 mln zł na rzecz powodzian z południowej Polski, a w najbliższą niedzielę (22 września) we wszystkich parafiach przeprowadzona zostanie także zbiórka pieniężna na ten cel. Fundusze zebrane na tacę będą rozdzielane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, w porozumieniu z diecezjami obejmującymi najbardziej poszkodowane tereny.

Fundusze na pomoc powodzianom można wpłacać również na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej: Bank Spółdzielczy Rzemiosła Kraków, numer konta 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001, z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”).

Dary dla powodzian. Lista Najbardziej potrzebnych artykułów

żywność:

  • gotowa do spożycia, w słoikach
  • herbata, kawa, cukier
  • kuchenki turystyczne wielopalnikowe lub gazowe
  • turystyczne butle gazowe
  • pojemniki na wodę / kanistry na 10 litrów i więcej

artykuły różne:

  • ręczniki papierowe
  • gąbki do mycia naczyń
  • karimaty
  • śpiwory
  • materace
  • koce
  • komplety pościeli
  • taśma klejąca i samoprzylepna
  • latarki
  • baterie alkaliczne AA / AAA
  • świeczki długopalne
  • powerbanki i ładowarki uniwersalne
  • naczynia jednorazowe
  • koce termiczne

artykuły sanitarne:

  • mydła naturalne
  • żele pod prysznic
  • proszki do prania
  • szampony
  • pasty do zębów
  • szczoteczki do zębów
  • płyny do mycia naczyń
  • płyny do powierzchni
  • papier toaletowy
  • chusteczki wilgotne (sanitarne)

podstawowe artykuły medyczne:

  • bandaże
  • opatrunki na drobne urazy (otarcia, zacięcia)
  • płyny / spraye antyseptyczne
  • plastry (różne rozmiary)

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska