Jak pomóc powodzianom? Zbiórka darów dla powodzian w Krakowie
Organizowana przez krakowski Urząd Miasta zbiórka darów będzie prowadzona w magazynie Straży Miejskiej przy Alei Jana Pawła II 188 (wyjazd od ulicy Śliwkowej), od wtorku (17 września) w godz. 8-20. Na dziś potrzebne są: woda butelkowana, żywność z długim terminem ważności i żywność sucha, środki opatrunkowe i higieniczne, karma dla zwierząt. - Prosimy przynosić wyłącznie wskazane produkty, na ten moment nie zbieramy ubrań oraz mebli – zaznaczają krakowscy urzędnicy.
W odpowiedzi na ten apel, mieszkańcy poszczególnych dzielnic Krakowa oraz stowarzyszenia organizują już zbiórki na swym terenie, by potem dostarczyć dary do głównego magazynu.
Tak będzie m.in. w Bronowicach, gdzie rusza akcja "Łączymy Bronowice dla powodzian. Pomóż nam pomagać". Lokalne punkty przyjmowania darów będą działać w czwartek (19 września) w godz. 16-19 w dwóch miejscach: w Strefie Superbohatera w Galerii Bronowice (na wprost linii kas marketu Auchan) oraz na parkingu przy Placu Omłotowym (ul. Ojcowska 55). Przyjmowane będą tam: woda butelkowana, żywność długoterminowa (konserwy, batony energetyczne), środki czystości, opatrunki, bandaże, plastry, octenisept, koce termiczne, środki higieniczne, baterie, latarki, powerbanki.
W Nowej Hucie taka zbiórka będzie prowadzona w siedzibie Rady Dzielnicy (osiedle Centrum B 6) od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, a w Toniach - w domu parafialnym (za kościołem) przy ul. Maciejkowej. Z kolei mieszkańcy Krowodrzy mogą przynosić dary do siedziby Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców przy ul. Kazimierza Wielkiego 60, od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.
- Jeśli komuś wygodniej, może podrzucić dary do nas (Rynek Główny 27, kasa na I piętrze). Będziemy sukcesywnie dostarczać te rzeczy do magazynu na ul. Jana Pawła - poinformowało w poniedziałek po południu Kino pod Baranami.
Na Prądniku Czerwonym zarząd oraz Rada Dzielnicy uruchamia trzy punkty przyjmowania darów:
- PAL Olsza, ul. Brogi 26, poniedziałek – piątek w godz. 11-17
- PAL Ugorek, ul. Ugorek 1, poniedziałek – piątek w godz. 11-17
- Klub Olsza, ul. Stanisława ze Skalbmierza 7, poniedziałek w godz. 9-15, wtorek, środa, czwartek w godz. 9-20, piątek w godz. 9-15
Natomiast uruchomienia „urzędowego” konta bankowego, na które krakowianie będą mogli wpłacać fundusze dla powodzian z południowej Polski można spodziewać się dziś (16 września) późnym popołudniem/wieczorem.
Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski informuje o prowadzonej akcji pomocy dla powodzian
Akcję na rzecz powodzian organizują także Nowa Lewica Kraków i Razem Kraków. Miejsca, w których można przekazywać dary to biuro poselskie Darii Gosek-Popiołek przy ul. Gertrudy 14/2 (od poniedziałku do środy w godz. 10-18, w czwartki w godz. 10-14) oraz w biurze Nowej Lewicy przy al. Słowackiego 44 (poniedziałek - piątek w godz. 9-15). Potrzebne są: woda w butelkach, środki czystości (tampony, podpaski, detergenty, mydła, papier toaletowy, ręczniki papierowe, gąbki do mycia naczyń, szczoteczki i pasty do zębów), sucha żywność (makarony, konserwy, ryż, produkty o długim terminie ważności, produkty instant, herbata, kawa, cukier), powerbanki, baterie alkaliczne AA/AAA, latarki, karma dla zwierząt, podstawowe artykuły medyczne (bandaże, plastry, płyny antyseptyczne, opatrunki na drobne urazy).
Ruszył również projekt "Kibice Wisły dla powodzian". Fundusze dla mieszkańców południowej Polski można wpłacać na konto: Stowarzyszenie Socios Wisła Kraków, ul. Reymonta 22, 30-059 Kraków, 64 1600 1013 1874 7642 1000 0003, tytułem: Darowizna - kibice dla powodzian. Z kolei woda w butelkach, żywność sucha, długoterminowa, środki czystości, środki higieniczne, karma dla zwierząt są gromadzone w Biurze Socios (Hala Wisły, pok. nr 4) w tym tygodniu w środę i czwartek (18 i 19 września) w godz. 17-20.
SOS dla powodzian 2024. Akcja Humanitarna apeluje o pomoc finansową i rzeczową
Sytuacja na południu Polski jest tragiczna, zwłaszcza w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim. Zerwane mosty, uszkodzone lub przepełnione zapory i ogromna ilość wody deszczowej doprowadziły już do ogromnych strat w wielu miejscowościach, a pogoda wciąż się nie ustabilizowała. Przewidywane są kolejne opady oraz wzrost poziomu rzek w związku z gwałtownymi ulewami w Czechach.
- Zdjęcia i nagrania, które docierają do nas z Głuchołazów, Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej czy Lądka-Zdroju, są naprawdę katastrofalne. Teraz jest czas, aby zjednoczyć się i tak jak w 1997 roku ruszyć z pomocą tym, których najmocniej dotknął ten kataklizm – zaznacza Helena Krajewska, rzeczniczka PAH.
– O tym się nie mówi, a przecież tragedia mieszkańców nie skończy się wraz z opadnięciem poziomu wody Będą potrzebować środków czystości, podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, pomocy finansowej. Nie zostawimy poszkodowanych samych – dodaje prezes Pah Maciej Bagiński.
Wiadomo już, że PAH przeznaczy 0,5 mln zł na opłacenie najpilniejszego wsparcia dla powodzian 2024. Fundacja jest w kontakcie z władzami samorządowymi i innymi organizacjami działającymi w terenie, żeby odpowiedzieć na bieżące potrzeby, ale i nie pozostawić bez pomocy tych, którzy będą musieli wrócić do zdewastowanych mieszkań i zalanych domów.
Działania PAH związane z powodzią 2024 w Polsce można wesprzeć poprzez wpłaty na specjalną zbiórkę - https://zrzutka.pl/sospowodz lub stronę PAH: https://pah.org.pl/wplac. Można także wysłać BLIK na numer 453 021 973 o treści: SOS POWÓDŹ lub przelew na konto numer 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Powódź”.
Powódź w Polsce 2024. Lokalne i ogólnokrajowe zbiórki dla powodzian
Polski Czerwony Krzyż zorganizował specjalną zbiórkę pieniędzy – na zakup żywności, wody pitnej, środków higienicznych oraz osuszaczy do budynków dla mieszkańców zalanych terenów. Wpłat można dokonywać na kilka sposobów
- online, poprzez stronę www.pck.pl
- bezpośrednio na nr konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060
- za pośrednictwem BLIKa (794 33 22 11)
- przez platformę zrzutka.pl
Fundacja Pomagam.pl uruchomiła zbiórkę „SOS Powódź: Południe Polski potrzebuje pomocy”. Zgromadzone fundusze zostaną przekazane organizacjom, które zajmują się natychmiastową pomocą humanitarną – dostarczaniem niezbędnych leków, środków medycznych i tymczasowego schronienia dla tych, którzy w ciągu kilku godzin stracili wszystko. Natomiast gdy woda zacznie opadać, pieniądze będą przeznaczone na prace remontowe w zniszczonych domach oraz wsparcie lokalnych społeczności w jak najszybszym powrocie do normalności.
- Każda złotówka przekazana na naszą zbiórkę to cegiełka w odbudowie zalanych regionów. To nie tylko pomoc materialna, ale także sygnał dla poszkodowanych, że nie są sami w obliczu tej tragedii. Ci ludzie stracili cały dobytek swojego życia. Potrzebują pomocy tu i teraz - mówi Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji Pomagam.pl.
Linki do zbiórki: https://pomagam.pl/sospowodz
- Na Pomagam.pl powstała również dedykowana strona, gdzie można zakładać zbiórki dla osób poszkodowanych: https://pomagam.pl/ts/powodz2024- jeśli znasz osobę, która potrzebuje pomocy w związku z powodzią i chcesz założyć dla niej zbiórkę, skontaktuj się z nami mailowo: [email protected] – informuje fundacja.
Archidiecezja przekaże pieniądze na rzecz powodzian 2024. Będzie też zbiórka na tacę
Archidiecezja Krakowska przekaże 0,5 mln zł na rzecz powodzian z południowej Polski, a w najbliższą niedzielę (22 września) we wszystkich parafiach przeprowadzona zostanie także zbiórka pieniężna na ten cel. Fundusze zebrane na tacę będą rozdzielane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, w porozumieniu z diecezjami obejmującymi najbardziej poszkodowane tereny.
Fundusze na pomoc powodzianom można wpłacać również na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej: Bank Spółdzielczy Rzemiosła Kraków, numer konta 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001, z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”).
Dary dla powodzian. Lista Najbardziej potrzebnych artykułów
żywność:
- gotowa do spożycia, w słoikach
- herbata, kawa, cukier
- kuchenki turystyczne wielopalnikowe lub gazowe
- turystyczne butle gazowe
- pojemniki na wodę / kanistry na 10 litrów i więcej
artykuły różne:
- ręczniki papierowe
- gąbki do mycia naczyń
- karimaty
- śpiwory
- materace
- koce
- komplety pościeli
- taśma klejąca i samoprzylepna
- latarki
- baterie alkaliczne AA / AAA
- świeczki długopalne
- powerbanki i ładowarki uniwersalne
- naczynia jednorazowe
- koce termiczne
artykuły sanitarne:
- mydła naturalne
- żele pod prysznic
- proszki do prania
- szampony
- pasty do zębów
- szczoteczki do zębów
- płyny do mycia naczyń
- płyny do powierzchni
- papier toaletowy
- chusteczki wilgotne (sanitarne)
podstawowe artykuły medyczne:
- bandaże
- opatrunki na drobne urazy (otarcia, zacięcia)
- płyny / spraye antyseptyczne
- plastry (różne rozmiary)
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
