Powtórka na egzamin ósmoklasisty z polskiego. Co trzeba umieć i powtórzyć?
Egzamin ósmoklasisty nie musi być taki straszny i stresujący! Wystarczy odpowiednio się do niego przygotować i powtórzyć wymagany materiał.
Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego mogą pojawić się zadania od samego początku przygody uczniów ze szkołą. Najlepiej przypomnieć sobie wszystkie lektury obowiązkowe – fragment jednej z nich na pewno pojawi się w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego. Zadania na teście są tak ułożone i sformułowane, aby sprawdzać różne umiejętności, które uczeń powinien zdobyć podczas 8 lat podstawówki – czy umie wnioskować, argumentować, wyrażać opinię na dany temat, potrafi interpretować treści utworów i obrazów, a także czytać ze zrozumieniem i korzystać z różnych form językowych.
Polecamy zapoznanie się z arkuszem z zeszłego roku. Przerobienie go od początku pomoże z oswojeniem się z formą egzaminu, a także umożliwi przećwiczenie wszystkich sprawdzanych na egzaminie umiejętności.
LEKTURY na egzamin ósmoklasisty 2021
Aby zdać egzamin ósmoklasisty z dobrym wynikiem, warto zapoznać się z lekturami obowiązującymi do testu. Większość zadań na egzaminie dotyczy znajomości lektury, więc przeczytanie jej to już połowa sukcesu. W zeszłym roku podstawowymi lekturami potrzebnymi do zdania egzaminu były:
- Aleksander Fredro, Zemsta
- Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów
- Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
- Ignacy Krasicki, Żona modna
- Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, wybrany utwór z cyklu Sonety Krymskie, Pan Tadeusz
- Antonie de Saint-Exupery, Mały Książę
- Henryk Sienkiewicz, Quo Vadis, Latarnik
- Juliusz Słowacki, Balladyna
- Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
- Sławomir Mrożek, Artysta
- Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).
Jakie zadania pojawiły się na egzaminie ósmoklasisty z polskiego w 2020 roku? Co było?
- W 2020 roku egzamin ósmoklasisty z polskiego rozpoczął się od fragmentu dzieła Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis. Pod nim znajdowały się pytania odnoszące się do treści fragmentu.
- Zadania polegały między innymi na ułożeniu w odpowiedniej kolejności zdań, stwierdzeniu, czy podane zdania są fałszywe, czy prawdziwe i napisaniu krótkich odpowiedzi na zadane pytania.
- Jednym z nich było na przykład sformułowanie argumentu potwierdzającego tezę, że "Petroniusz był skutecznym mówcą".
- Kolejno uczniowie musieli zmierzyć się z tekstem "Artysta" (którego tytuł musieli najpierw odgadnąć na podstawie swojej wiedzy), a następnie z fragmentem artykułu Małgorzaty Smoczyńskiej "Życie z pasją".
WYPRACOWANIE na egzaminie z języka polskiego. Tematy
Ostatnim zadaniem w arkuszu było wypracowanie. W zeszłym roku uczniowie mieli do wyboru dwa tematy:
- Przemówienie, w którym zdający miał przekonać swoich słuchaczy, że książki są źródłem mądrości.
- Opowiadanie, którego głównym tematem miało być spotkanie z bohaterem lektury, który nauczył ucznia czegoś ważnego. Oba tematy wypracowań miały dowodzić znajomości przez ucznia wybranej przez niego lektury obowiązkowej.
Harmonogram egzaminu ósmoklasisty. Terminy
Harmonogram egzaminów ósmoklasisty w 2021 przedstawia się następująco:
- 25 maja 2021 (wtorek), godz. 9:00 odbywa się egzamin z języka polskiego
- 26 maja 2021 (środa), godz. 9:00 odbywa się egzamin z matematyki
- 27 maja 2021(czwartek), godz. 9:00 odbywa się egzamin z języka obcego nowożytnego.
