Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 950 tys. zł będzie kosztować projekt nowego mostu na Popradzie, który łączy Nowy i Stary Sącz. GDDKiA wybrała wykonawcę dokumentacji

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Nowy most na Popradzie w ciągu DK 87 w Starym Sączu ma powstać do końca 2027 roku
Nowy most na Popradzie w ciągu DK 87 w Starym Sączu ma powstać do końca 2027 roku GDDKiA
Krakowskie konsorcjum MPRB – Mosty Kraków będzie mieć 18 miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej nowego mostu, który zastąpi istniejący obiekt na rzece Poprad w Starym Sączu w ciągu drogi krajowej nr 87. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie wybrała wykonawcę, który zaproponował najniższą cenę, czyli niespełna 947 100 tys. zł.

Do przetargu swoje oferty złożyły trzy firmy, konsorcjum MPRB – Mosty Kraków oraz Sweco Polska – 1 191 132 zł i konsorcjum spółek Trasal – CertusVia z ofertą na 1 767 510 zł. GDDKiA wybrała najtańszą ofertę, choć i ona przekraczała zakładany budżet - 727 tys. zł. Jeśli w ciągu najbliższych dni nie będzie odwołań, to podpisana zostanie umowa z wykonawcą.

- Dotychczasowy most ma już prawie 60 lat, powstał w 1964 roku. Jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Most nie ma odpowiednich parametrów technicznych i użytkowych, dlatego też podjęliśmy decyzję o budowie nowego – mówi Kacper Michana, specjalista ds. komunikacji społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Konsorcjum krakowskich firm będzie więc musiało opracować kompletną dokumentację projektową mostu wraz z dojazdami. Będzie on mieć podobną długość jak dotychczasowy – 167 m i dwa pasy ruchu, do tego chodnik, drogę pieszo-rowerową i oświetlenie. Następnie projektant ma uzyskać wymagane prawem decyzje oraz zezwolenia niezbędne do wykonania robót budowlanych. Wymagane są trzy warianty nowego mostu nad Popradem wraz z ich analizą ekonomiczną. Do tego wymagane będą opracowania środowiskowe, w tym materiały do wniosku o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z jej uzyskaniem, a także materiały do wniosku o uzyskanie decyzji realizacyjnej (ZRID/pozwolenie na budowę) wraz z jej uzyskaniem. Na to projektant będzie mieć 18 miesięcy, czyli warianty poznamy pod koniec 2025 roku.

Dokumenty te potrzebne będą do ogłoszenia przetargu na zadanie: „Rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu przez rzekę Poprad w ciągu drogi krajowej nr 87 w miejscowości Stary Sącz”. GDDKiA zakłada, że wybór wykonawcy zajmie około trzy miesiące, a sam okres realizacji kolejne 21 miesięcy.

- Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2025-2027. W czasie budowy powstanie most tymczasowy, który pozwoli przeprawić się nad Popradem. Nie mamy w planie zamykać ruchliwej ulicy Węgierskiej – zapewnia Michna.

Wojnarowa. Wojsko znów na Sądecczyźnie. Tu będzie stacjonował 21. Lekki Batalion Górski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska